logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Za vínem do Dolního Rakouska. Zažijte středoevropskou vinařskou kulturu jinak

Datum: 18.09.2020

RF_Kamptal_DSC_4941

Tak podobná a přece jiná, taková je vinařská kultura Dolního Rakouska, kde se prolínají starobylé tradice s moderním přístupem. Vedle nepřeberného množství sezónních akcí totiž nabízí i rozmanitý zážitkový program spojený s vínem pro celou rodinu či neotřelé akce mezi vinohrady.

V Dolním Rakousku se víno pěstuje již dobrých 4 000 let, a vznikla zde vinařská kultura v lecčem podobná té jihomoravské, v jiných ohledech ale světově unikátní. Dolnorakouští vinaři přitom starobylé tradice nejenže udržují, ale také rozvíjejí do inovativních formátů pro milovníky vína i jejich děti. Uličkami sklípků se tak lze toulat nejen s koštovačkou v ruce, ale také podél nápaditých naučných stezek. Například po stopách hollabrunnské Kellerkatze neboli sklepní kočky, což je lidový název pro plíseň sklepní. S vinnou kulturou spojený program pro děti přitom nabízí celá řada obcí a institucí, za všechny například Vino Versum v Poysdorfu.

 TIP: V centru ve vinařském městečku známém i u nás díky prestižní výstavě Weinparade Poysdorf si lze prohlédnout rozsáhlou interaktivní výstavu Svět Vína a hroznů, zažít výrobu sektu, projet se na traktoru, hrát golf mezi vinohrady a mnoho dalšího.

Vedle bohatého programu láká Dolní Rakousko pochopitelně i na špičková vína, zejména rakouské domácí odrůdy Veltlínské zelené či mezinárodně známý Ryzlink rýnský, ale také ušlechtilá červená vína a samozřejmě Sturm čili burčák. Dokvašený a stočený, tedy jako velmi mladé víno se bude podávat pod názvem Heuriger neboli Letošní, a to tradičním způsobem přímo u vinaře s různými druhy místních uzenin a sýrů. Mezi malebnými vesničkami se nabízí přesouvat pěšky či na kole, mírně zvlněnou krajinu vinohradů protínají turistické trasy a cyklostezky.  V Rakousku je mimochodem dovoleno sednout na kolo i s až 0,8 promile alkoholu v krvi.

TIP: Komu se nechce šlapat, pro toho je v některých obcích po dobu konání vinařských akcí k dispozici bezplatná hromadná doprava. Anebo může využít exotičtější dopravní prostředky jako je třeba historický Reblaus Express, vinný sklípek na kolejích. 

Dolnorakouský venkov ovšem nejsou jen sklípky a vinohrady, ale také živá kultura, jejímž prostřednictvím se prolíná současnost s tradicí. A podobně je tomu i s akcemi oslavujícími víno a vinařství: vedle tradičních koštů se pořádají pikniky mezi vinohrady, běžně se konají dny otevřených sklípků i koncerty a divadelní vystoupení. V souvislosti s pandemií koronaviru přišli již beztak velice inovativní dolnorakouští vinaři s celou řadou dalších formátů, tedy méně masovými akcemi, které si návštěvník užije víc než tlačení se pod pódiem na náměstí plném lidí. Přes třicet kulturních akcí všeho druhu je součástí právě zahájeného pásma Weinherbst Niederösterreich, tedy Vinařský podzim Dolní Rakousko.

TIP: Některá dolnorakouská vinařství nabízejí také ubytování, ať už krátkodobé nebo na delší dobu s možností vypomáhat s vinobraním a seznámit se s procesy výroby vína. Pobyty tohoto druhu jsou vhodné i pro celé rodiny.

Napsat komentář