logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Za bohyněmi na kole

Datum: 08.06.2019

Moravska kopanice (5)

Unikátní oblast Moravských Kopanic na hranici se Slovenskem v jihovýchodní části republiky proslavila v posledních letech především kniha Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně (vydaná v roce 2012). Díky ní začali do samotné Žítkové proudit turisté v množství do té doby nezvyklém, vznikly zde nové ubytovací a občerstvovací kapacity, zrekonstruovala se řada domů a byla vyhlášena stavební uzávěra v některých lokalitách, aby nedošlo ke zničení této jedinečné součásti Bílých Karpat se specifickou a staletími formovanou kulturní krajinou. Někteří tuto změnu chválí, někteří žehrají, že přišli o svůj klid a turisté kromě hluku oblasti nic nepřinášejí. Zkusme posoudit během našeho výletu.

V náročných podmínkách v oblasti kopanic hospodařili lidé již před několika staletími a zanechali v krajině nepřehlédnutelnou stopu. Faktem zůstává, že kromě samotné Žítkové jsou okolní malebná místa poněkud stranou turistického zájmu a zachovala si své nezaměnitelné kouzlo rozptýlené zástavby hospodářských celků a přilehlých luk a polností.

A protože přijet autem do malebné vsi, zajít si na oběd, vyfotit se u muzea poslední Žítkovské bohyně, nakoupit domácí produkty ve farmě naproti, pár dárkových předmětů a vyrazit po ujití sotva několika set metrů zpět domů, není tím, co dělá trip opravdový tripem. Vydejme se proto do kouzelných Bílých Karpat na kole. Jde o neobyčejně působivý kraj, který nemá v naší zemi v řadě ohledů srovnání.

Začít můžeme třeba v Bojkovicích. Už samotné město stojí díky zámku, který nad ním září svou bělostnou barvou do krajiny, za návštěvu. Nynější pseudogotickou podobu získal v polovině 19. století. V současnosti je místem řady kulturních akcí, samozřejmě můžete absolvovat prohlídku, nebo se zde ubytovat.

Ale je čas sednout do sedla. Z Bojkovic vede přes Pitín cyklostezky do Žítkové. Je to zhruba 15 kilometrů a zapotíte se především při stoupání kolem vrcholu Lokov. Ten objedete a sjedete do Žítkové. Vesnice je unikátním příkladem kopaničářské obce – rozptýlená zástavba, prudké svahy nad Starým Hrozenkovem v údolí, obdělávaná políčka, pastviny, ovocné sady…

Určitě stojí za návštěvu místní informační centrum na náměstíčku. Stejně tak by byla chyba sjet po cyklostezce přímo dolů nad Starý Hrozenkov. Místo toho opusťme na pár kilometrů cyklostezku a vydejme se po Naučné stezce Moravské kopanice přírodní rezervací Pod Žítkovským vrchem. Potom sjedeme podél Rudického potoka k Žítkovské přehradě.

Kousek před ní je vybudovaný pension s restaurací – možnost občerstvení. Od přehrady vystoupáme k Muzeu poslední žítkovské bohyně Irmy Gabrhelové. A čest současným majitelům. Její domek udržují v odpovídajícím stavu, je otevřený veřejnosti a je třeba přiznat, že z místa vyzařuje magická síla žen, vědem, které dokázaly pomáhat a radit při lecjakých životních potížích a problémech, ať zdravotního, nebo jiného charakteru. Kousek od muzea je vybudovaná ma­- lebná kaplička a funguje tady prodejna sousedící ovčí farmy. Produkty určitě stojí za to. Kousek od muzea se napojíme zpět na cyklostezku, sjedeme nad Starý Hrozenkov k benzínové pumpě a restauraci. Čeká nás stoupání další typicky kopaničářskou obcí Vyškovec. Námaha ale stojí za to. Výhledy na rozptýlenou zástavbu obce Vápenice, Starý Hrozenkov a protější Žítkovou jsou odměnou více než vrchovatou. Pod vrcholkem kopce najdeme zajímavou kapličku stejně jako památník americkým letcům, kteří zde byli sestřeleni na konci srpna roku 1944 německými stíhači. Na Vyškovci je turistická chata. Nabízí možnost občerstvení, ale i přenocování.

Z Vyškovce můžeme sjet kolem Mikulčina vrchu přímo do Komni a do Bojkovic. Ale byla by to škoda. Proto u Mikulčina vrchu odbočíme na turistickou značku, napneme všechny síly a překonáme stometrové převýšení na Velký Lopeník. Na vrcholu stojí rozhledna. Kdo má štěstí na pěkné počasí, při pohledu do krajiny se mu zatají dech. Bude mít Bílé Karpaty, Slovensko, Javorníky i Beskydy jako na dlani. Jde o nesmírně působivý pohled.

Z vrcholu sjedeme do obce Lopeník, napojíme se na cyklostezku, u motorestu Rasová překonáme silnici E50 a pokračujeme směr Komňa. I tato malá obec skrývá řadu zajímavých překvapení. Jako s jednou variant místa narození učitele národů J. A. Komenského se uvažovalo právě o této obci, proto je zde umístěna stálá expozice a muzeum. Najdeme v ní ale také například památkově chráněný domek z poloviny 19. století. Je ukázkou bydlení zvěrokleštiče a expozice tohoto zaniklého řemesla je tady také umístěna. Krajina Moravských kopanic a Bílých Karpat obecně je velmi rozmanitá. Svahy jsou poměrně prudké, náhorní plošiny tu nehledejme, takže si zašlapeme do pedálů do sytosti. Proto během našeho putování v délce 55 kilometrů překonáme převýšení zhruba 1650 metrů. Jde tedy o středně náročný trip. Ale to, co nás cestou čeká, je tak úchvatné, že nám to bude v duši rezonovat hodně dlouho a ve vzpomínkách se k tomu budeme často vracet.

Marek Síbrt

Napsat komentář