logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Z Visalají na Bílý kříž

Datum: 22.12.2018

Visalaje1

Chcete se vydat na výlet a dětem se nechce šlapat do kopců? Tento výlet je velmi vhodný i pro starší osoby nebo méně zdatné turisty. Záleží jen na vás jak se na Visalaje dostanete. Můžete dojet buď autobusem z Frýdku-Místku nebo autem a pohodlně zaparkovat na velkém parkovišti. V blízkosti parkoviště najdete jak původní starý hotel tak vedle hotel modernější, který před pár lety prošel rekonstrukcí.

Můžete se zde pohodlně najíst nebo si dát výborné pivo na velké terase a při tom se kochat výhledem na krásnou přírodu a na královnu Beskyd Lysou horu. U hotelu je i pár chatiček, kde se můžete ubytovat i se svými čtyřnohými miláčky a pak odtud vyrážet a poznávat krásy okolí. Ale pojďme zpět k naší trase a vydejme se od parkoviště směr Bílý kříž. Lesní cesta je velmi nenáročná jen s mírným stoupáním a dá se zvládnout i s malými dětmi a mohou ji absolvovat i rodiče s kočárky. Od parkoviště se dáte kousek po zelené k rozcestníku Ježánky a pak po modré krásným lesem až na Bílý kříž. Trasa je dlouhá necelé tři kilometry a podél cesty můžete sbírat houby nebo borůvky…pokud se tedy vydát v létě. Teď pod sněhem jich už moc nenajdete.

Téměř na konci trasy, na rozhraní Moravy a Slovenska, se v malé ohrádce tyčí bíle natřený dřevěný kříž, který dal jméno velmi známé rekreační oblasti. Tradují se dvě pověsti, proč je kříž právě na tomto místě. Jedna povídá o tom, že tady umrzl jeden finančních strážníků, kteří zde hlídali hranici před pašeráky. Ta druhá legenda říká, že na pomezí řádil mor, několik celníků umřelo a museli tady být pochováni.

Za dob socialismu to tady opravdu žilo – bylo zde dokonce i koupaliště, vlek a velmi čilý turistický ruch. Nyní je chata Bílý kříž nově přestavěna na apartmánový dům, chata Sulov je více méně zbořena a staví se téměř od základů nově. Občerstvit se ale můžete po dobu přestavby v nově postaveném bufetu. Je škoda, že horský hotel Baron-Kysuca je uzavřený, nicméně z jeho terasky se můžete potěšit opravdu nádherným výhledem.

Bílý kříž je křižovatkou turistických značek a nabízí ideální podmínky i pro cyklovýlety a v zimě pro běžkaře…

Napsat komentář