logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Wilsonka: Jak si užít léto u Dalešic

Datum: 25.08.2020

Wilsonka1

Na začátku léta jsme psali o putování od Mohelenské hadcové stepi hrázi vodního díla Dalešice (více zde). Tentokrát jsme se vypravili na několik míst v okolí vodní plochy, které na nás zapůsobily neméně intenzivně.

Jistě, návštěva oblasti by nebyla plnohodnotná bez alespoň krátké zastávky v obci Dalešice proslavené mimo jiné svým pivovarem, kde natočil Jiří Menzel na motivy knihy Bohumila Hrabala film Postřižiny. Poté pivovar chátral až do roku 1999, kdy ho noví majitelé začali opět křísit k životu až do současné krásy a funkčnosti. Takže se zde můžete projít, občerstvit pivem, koupit si nějaké na cestu, ale také přenocovat v místním hotelu. V centru obce najdete zámek, nad ní se tyčí zajímavá empírová pohřební kaple, která vznikla přestavbou své barokní předchůdkyně.

Vedlejší obec Stropešín již leží nad samotnou vodní hladinou. Dvě stě metrů od okraje malé vesničky se dá vyjít na zajímavou vyhlídku, odkud se pod výletníky rozprostře část nádrže, kdy na protější straně uvidíte skalnatou vyhlídku Wilsonka a stejnojmenný kemp s dalšími náležitostmi, které tak nějak v dovolené u vody v naší zemi patří.
Autem ze Stropešína se dá přejet přes most přes přehradu a dojet do Hartvíkovic. Z centra obce to je do kempu několik set metrů po žluté turistické značce, z níž je potřeba v lese odbočit a pokračovat po silničce. Samotná značka vede právě ke zmiňované skalnaté vyhlídce nad vodním dílem.

Wilsonka v sobě zahrnuje všechno, co si běžně představujeme pod lokalitou, v níž je možné strávit několik příjemných dnů u vody. Pláž na koupání, přístaviště, místa pro stanování, ale i chatky, maringotky nebo karavany, možnost půjčit si některý z typů vodního plavidla nebo také v klidu mimo hlavní veselí rybařit. Na toto vše se ostatně můžete podívat z nadhledu ze zmiňované vyhlídky, z níž se vám otevře také krásný pohled na členité vodní dílo.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář