logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Wenkeův dům je „prorockou“ budovou

Datum: 08.08.2018

Wenkuv dum (Mōstskā muzeum v Jaromōżi) (Jan śpelda)

Znáte jaroměřský Wenkeův dům? Podle akademického architekta, průvodce a scénáristy oblíbeného televizního pořadu Šumná města a zakladatele legendárního pražského divadla Sklep Davida Vávry je „zděděnou hřivnou, která se budí z polospánku a je jedním z nejzásadnějších domů 20. století, v němž se láme romantismus 19. století do puristické čistoty funkcionalismu“.

Wenkeův dum je jednou ze dvou modernistických národních kulturních památek Královéhradeckého kraje. Co představuje? Rané architektonické dílo předního českého architekta Josefa Gočára, které je právem označováno za „prorockou“ budovu nastupující moderny.

Kdo byl zadavatelem stavby? Obchodník a továrník Josef Wenke. Ten procestoval značnou část Evropy, aby věděl, jaké se kladou nároky na moderní obchodní dům.

Jeho slavnostního otevření se zúčastnily více než tři tisíce lidí. Stavba byla již ve své době pociťována jako mimořádná. Bohužel ani Wenkeova továrna a velkoobchod galanterní nepřestály velkou hospodářskou krizi konce 30. let.

Po druhé světové válce se stal Wenkeův dům v roce 1946 budovou Městského muzea v Jaroměři. To umožnilo záchranu jeho mimořádného interiéru, a to včetně „ikonického“ původního masivního lustru.

V roce 2018 byla podle návrhu architekta Davida Vávry modernizována galerijní expozice věnovaná mimořádnému dílu s Jaroměřskem spjatých umělců – malíře Josefa Šímy, sochaře Josefa Wagnera a medailéra Otakara Španiela.

V muzeu je prezentována též historie rodiny Wenkeových, srovnání soudobých Gočárových

realizací, původní návrhy domu a interiérových doplňků a výrobky Wenkeovy továrny.

www.muzeumjaromer.cz

Napsat komentář