logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vzhůru na románský hrad Loket

Datum: 13.08.2019

Loket

Na počátku 13. století byl na výrazné ostrožně, sevřené ohybem řeky Ohře, vystavěn královský hrad Loket, nazývaný „klíč ku Království českému“. Brzy poté vzniklo v prostoru předhradí městečko, poprvé připomínané v roce 1288. Kolem královského města bylo na počátku 15. století vybudováno městské opevnění a Loket se stal významným opěrným bodem Koruny české. V průběhu 19. století proslavila město především zdejší porcelánka, průmyslová výroba však byla situována v okolních městech. Obnovenou slávu přineslo městu až období počátků rozvoje turistiky, kdy si zdejší oblast s nádhernou přírodou a historickými památkami oblíbili četní výletníci a romantici.

Zajímavosti v Lokti

Nejnavštěvovanější památkou historického městečka je románský hrad Loket z počátku 13. století. V době lucemburské sloužil hrad jako dočasné sídlo členů královského rodu. Během třicetileté války byl hrad dobyt a vypleněn švédskými vojsky. V roce 1725 následně opuštěný hrad vyhořel a v roce 1822 byl přestavěn na krajskou věznici. Koncem 20. století prošel hrad celkovou rekonstrukcí a následně byl zpřístupněn návštěvníkům. Dominantou hradu je mohutná čtverhranná věž. Z ochozu na vrcholu věže je nádherný výhled na městečko Loket a údolí Ohře.  V  hradním muzeu můžete prohlédnout výstavu výrobků z místních manufaktur, zbraní a expozici archeologie. V podzemí se pak ukrývá několik pater studených a vlhkých kobek s autentickou ukázkou útrpného práva.

Pod hradem se nachází barokně upravený, pozdně gotický farní kostel sv. Václava, postavený po požáru v roce 1473. Na náměstí stojí nedaleko barokní budovy městské radnice nádherný barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na trojbokém půdorysu od sochaře Jana Karla Stülpa z roku 1719. Dalším turistickým lákadlem městečka je rodinný pivovar Svatý Florián, založený v roce 2006, který navazuje na tradici vaření piva v Lokti. V romantickém prostředí podhradí se nachází unikátní přírodní amfiteátr, ve kterém se před nádhernou kulisou nasvíceného hradu, vypínajícího se nad řekou Ohří, konají nejrůznější kulturní akce, divadelní a operní představení, koncerty a slavnosti.

Městečko Loket, ležící v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, je obklopeno nádhernou přírodou a stává se tak východiskem několika značených turistických tras. Nejoblíbenější cesta Vás z Lokte zavede romantickým údolím řeky Ohře kolem chráněného žulového skalního města Svatošské skály až do Karlových Varů. Celé údolí je přístupné pouze pěším nebo cyklistům a je proto oblíbeným cílem vycházek a relaxace. V Lokti se můžete vydat do některé z vodáckých půjčoven a splout si řeku hlubokým kaňonem na kanoi či raftu.

Kudy tam

Historické město Loket se nachází asi 14 kilometrů od centra Karlových Varů. Výchozím bodem pro Váš pěší výlet bude karlovarská městská část Doubí, kam Vás zaveze od Tržnice autobus MHD č. 6. Odtud se vydáte po modré turistické trase. Příjemná procházka romantickým údolím řeky Ohře kolem Svatošských skal je dlouhá 9,5 kilometru a zabere Vám zhruba dvě a půl hodiny. Cestu údolím můžete rovněž zvolit pro jízdu na kole po cyklostezce, která je součástí páteřní cyklotrasy č. 204. Do Lokte zajíždí z Karlových Varů meziměstský autobus z Dolního nádraží a vlak z Horního nádraží s přestupem ve stanici Chodov. Osobním automobilem dojedete do Lokte po rychlostní silnici R6 ve směru na Cheb, na sjezdu v Loučkách odbočíte po okresní silnici 209 až do města.

 

Zdroj: www.karlovyvary.cz

Napsat komentář