logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vysoko do hor na polévku nebo do skalnatého ráje

Datum: 22.09.2020

69a5ae20-c695-4b86-b65f-5a9ee018191a
Příroda se pomalu zbarvuje do podzimních tónů a láká na výlety všechny, kdo se vzhlédli v melancholii tohoto ročního období. Nádherná panoramata nabídnou horské hřebeny Krkonoš stejně jako skalní městečka a vyhlídkové plošiny v okouzlujícím Českém ráji.

Kdo měl to štěstí poznat Český ráj osobně, ví, jak snadno si tato lokalita získá turistovo srdce. První návštěva obvykle nebývá tou poslední.

Český ráj je prorostlý skalami. Jako první vás asi napadnou Prachovské skály vzdálené jen kolem 10 km od Jičína, který se spoustě z nás nesmazatelně vryl do paměti díkyVečerníčku o loupežníku Rumcajsovi, jeho ženě Mance a roztomilém synkovi Cipískovi.

Ovšem vraťme se zpět do Prachovských skal, české Mekky horolezců. Nejvyšší útvary tu měří okolo 40 metrů. Zdejší prostředí ocení však zdaleka ne jen horolezci. Skalní města Českého ráje jsou protkána turistickými stezkami a pro nádherné výhledy není třeba šplhat na vrcholky nejvyšších skalních sloupů.

Další dominantou je bývalá skalní pevnost Drábské světničky, jedno z turisticky nejfrekventovanějších míst Českého ráje. Ohromí vás tam úchvatné výhledy na okolní panenskou přírodu.

Kde si pročistit plíce

Od vyhlídek a romantických zákoutí Českého ráje, který bývá kromě cestovatelů také vyhledávanou přírodní kulisou filmařů, se přesuňme do prostředí jiného večerníčkového příběhu – o moudrém Krakonošovi. Asi už je vám jasné, že míříme do Krkonoš a Podkrkonoší za bezpočtem kopců, vyhlídek, turistických i cyklistických tras, sportovních aktivit a až voňavě čerstvým vzduchem.

Jestliže hledáte záminku, kvůli níž byste ještě teď v září do Krkonoš vyrazili, najdete jich jistě mnoho. Jednu vám naservírujeme bez rozmýšlení – akci Maloúpská vařečkanaplánovanou na sobotu 26. 9. v Malé Úpě. Kromě soutěžení o krkonošskou polévku, jak už sám název události napovídá, můžete tak ochutnat tradiční kyselo, borůvkové knedlíky a další laskominy.

Krkonošských středisek a výletních cílů je dlouhá řada – vzpomeňme alespoň Malou či Velkou Úpu, Špindlerův Mlýn s lanovkou na Medvědín, Harrachov s Mumlavským vodopádem, Pramen řeky Labe, Dvorský les, Labský vodopád v Labském dole, Kozí hřbety s vyhlídkou Krakonoš, Mužské kameny nebo Sněžku, královnu českých hor zdobící česko-polskou hranici. Do jejích 1603 metrů se aktuálně nemůžete dostat po svých, neboť pěší přístupová cesta prodělává rekonstrukci. Je tedy třeba použít zrekonstruovanou čtyřmístnou lanovkou. Oblíbeným cílem krkonošských turistů jsou také tradiční boudy na hřebenech hor. K těm nejznámějším patří třeba Výrovka, Luční, Dvoračky, Labská nebo Martinova. Užijte si podzimní procházku v horách, než napadne první sníh. Některá místa pak budou až do jara nepřístupná – například Údolí Bílého Labe (od chaty Bílé Labe k Luční boudě), Obří důl či Labský důl.

Napsat komentář