logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Výlety pro samotáře na střední Moravě: objevte zajímavosti Rychlebských hor

Datum: 25.05.2021

ea4e024c-5fea-4278-8643-934d9565392a
I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.
Rychlebské hory jsou jedním z nejkrásnějších pohoří České republiky. Najdete zdehluboká údolí a táhlé hřebeny s krásnými smrkovými lesy. Hřeben Rychlebských hor se táhne ve směru severozápad – jihovýchod v délce 30 km, na jihu pak pokračuje k západu až do Kladského sedla (815 m n. m.), které Rychlebské hory odděluje od Králického Sněžníku.

Nejvyšším vrcholem Rychlebských hor je hora Smrk(1127 m). Hlavní hřeben tvoří státní hranici s Polskem, a to od nejzazšího cípu javornického výběžku po Kladské sedlo. Dále se zde nachází také historické trojmezí Moravy, Slezska a Kladska. Výchozími místy k výpravám do Rychlebských hor jsou města Staré Město, Branná, Ramzová, Lipová Lázně a Vápenná.

Po hřebenech pěšky i na kole

Hřebenovka Rychlebských hor je velice atraktivní středně náročnou jednodenní až dvoudenní túrou. Ta je o to krásnější, že Rychlebské hory jsou téměř opuštěnými horami s malým množstvím turistům, neporušenou přírodou a nádhernými rozhledy na sousední pohoří. Na celém území Rychlebských hor najdete pouze jednu otevřenou turistickou chatuPaprsek, postavenou již v roce 1932. Osvěžit se můžete také v ojedinělém Lesním baru nad Horní Lipovou.

Fenoménem mezi milovníky horských kol se staly unikátní Bikerské Rychlebské stezkynedaleko Černé Vody – traily pro horská kola, které vznikly zrekonstruováním starých loveckých chodníků, nabízejí zkušeným jezdcům maximální zážitky z jízdy na horském kole. Milovníkům jízdy na kole se dále nabízí naučná stezka při cyklotrase 6044. Ta začíná v Bílé Vodě a končí v obci Hraníčky.

Zámek, jeskyně, vodopády a lomová jezírka

Z turisticky atraktivních míst stojí za zmínku zámek Jánský vrch v městečku Javorník či překrásné jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou Na Pomezí a blízká puklinová jeskyněNa Špičáku v blízkosti hranice se Zlatohorskou vrchovinou, jejíž krápníková výzdoba však byla poničena nejen člověkem, ale především přívalovými vodami tajícího kontinentálního ledovce na konci poslední doby ledové. Dále se můžete vypravit na zříceninu gotického hradu Rychleby, který sloužil jako strážní hrad obchodní stezky z Nisy do Hradce králové. Zajímavé jsou také Čertovy kazatelny – bizardní rulové skály nad hlubokým údolím Račího potoka. Milovníky přírody jistě zaujmou také Vodopády Stříbrného potoka (Nýznerovské vodopády), soustava několika kaskád s celkovou výškou 15 metrů.
Fenoménem krajiny Rychlebských hor jsou zatopené lomy, které dotváří romantickou duši Rychleb. Největší koncentraci lomů a lumků, které ákají k procházkám, rybaření či koupání na vlastní nebezpečí, najdete u obce Žulová. Historie jesenického kamenoprůmyslu je datována od roku 1836, kdy zde vznikly první manufaktury na zpracování a těžbu kamene. Právě v 19. století se na Žulovsko začala stavět železnice a kámen se odsud rychle exportoval do celého světa. V dobách největšího rozkvětu bylo v oblasti 160 činných lomů. Dnes patří zatopené lomy mezi turistické atrakce – k nejznámějším patří například Arcibiskupský, Kaolínka, Rampa, Rokliny, Štachlovice, Transgranit, Vaněk, Vycpálek a Žulový vrch.
Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář