logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Výlety po středních Čechách – turistická oblast Toulava

Datum: 29.08.2020

Kamenná křížová cesta s rozhlednou Kuníček na Petrovicku Výhled Seldčany (2)

Součástí Středočeského kraje je oblast s poetickým názvem Toulava. To se rozprostírá na pomezí jižních a středních Čech a patří mezi nejmladší turistické regiony České republiky. Není nadsázkou napsat, že se jedná o místo jako stvořené k víkendovému relaxu ale i turistickému dobrodružství.

Typickým zdejším rysem jsou zákoutí zdobená menhiry. Toulava je přímo protkaná naučnými stezkami, po nichž se můžete vydat pěšky i na kole. Vychutnávat si pěšiny v hlubokých lesích, odpočívat na březích řeky Lužnice nebo obdivovat kouzlo Vltavy, obdivovat výhledy z vršků oblých kopců, kochat se pestrobarevnými, do dálky se táhnoucími lány – Toulava je skutečným rájem milovníků přírody, turistiky a také je ideální destinací pro rodiny s dětmi.

Kraj nadchne rovněž každého, koho baví navštěvovat malebné vesničky plné cenných ukázek lidového stavitelství a tvořivosti. O dávné a bohaté historii svědčí značný počet drobných zřícenin. Nové a zajímavé informace se výletníci dozvědí na naučných stezkách, kterých se krajinou vine několik.

Mezi turisty nejčastěji vyhledávané části Toulavy patří například oblast rozprostírající se kolem dvojměstí Sedlec-Prčice, které se říká Český Merán. Toto pojmenování se vžilo již na konci 19. století díky profesorovi táborského gymnázia Václavu Křížkovi. Zdejší příroda mu totiž připomněla tu, kterou spatřil v okolí italského města Merano.

Další výletní oblasti, které stojí za výlet naleznete ZDE. 

Napsat komentář