logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Výlety po středních Čechách podle olympionika Ondřeje Synka

Datum: 13.07.2020

Zadni Trban-min Vlasim-min

Letošní léto je jako stvořené pro objevování romantických zákoutí, divoké přírody a královské minulosti středních Čech. Naplánujte si svých královských 72 hodin dnes podle Ondřeje Synka.   Prozkoumejte skalní uličky v podhradí Kokořína, vydejte se do Vlašimi, které svojí polohou činí z tohoto městečka ideální výchozí bod na bájnou horu Blaník nebo se toulejte v krajině, která učarovala i stříbrnému olympionikovi.

Ondřej Synek je vytížený sportovec, ale také otec dvou malých dětí, kterým chce dopřát aktivní vyžití. Středočeský kraj miluje a jako rodák z Brandýsa nad Labem ho velmi dobře zná. „Středočeský kraj je tak krásný! Je tu nádherná příroda, památky a tolik možností, jak smysluplně trávit čas. Také jsem se tu narodil, je to kraj mého mládí, zůstávám mu věrný“, říká na jeho adresu. 

Jako ideální na trávení volného času vnímá například Kokořínsko, jehož skalní města jsou turistů ráj po celý rok. Jeho bludiště a úzké skalní uličky vás nepřestanou bavit. V srdci skalního města se pak ukrývá stejnojmenný středověký hrad, který si svou romantickou podobou získal srdce nejednoho „tuláka“. Však i Mácha, Erben nebo Vrchlický se pozastavovali nad jeho krásnou. A aby toho nebylo málo, skalní města ukrývají poklad nejcennější. Malebné roubenky stojící na návsích snad každé kokořínské vesničky a poklidný život s nimi spjatý ve vás vzbudí touhu, zůstat na Kokořínsku přeci jen o pár dní déle. Jak sám Ondřej říká: „Pokud bych se měl vydat na pěší výlet, volil bych právě Kokořínsko, kde je plno úchvatných přírodních scenérií.“

Jeho srdcovou záležitostí je i Vlašim. V jeho středu stojí klasicistní zámek s jedním z nejstarších zámeckých parků v ČR. V zámku dnes sídlí Podblanické muzeum a při jeho prohlídce se seznámíte s historií lovu a střelby, která byla oblíbenou kratochvílí všech šlechtických rodin, i s posledními majiteli zámku, rodinou Auerspergů, kteří vlastnili také pohádkový zámek Žleby. Do zámeckého parku můžete vstoupit jednou ze tří novogotických vstupních bran, Znosimskou, Domašínskou nebo Vlašimskou, a projít se po rozsáhlém parku s řadou romantických stavbiček. Navštivte Starý hrad, Čínský pavilón nebo Luční altán, který dnes již jen připomíná Amorům templ, jenž v těchto místech stál.

V nejjižnější části středních Čech se nachází oblast zvaná Toulava, kam známý sportovec také rád zavítá: „Toulava je impozantní místo k pěším tůrám jako stvořené.“ Právě zdejší členitý terén, husté lesy, šumící říčky a hladiny rybníků vlnící se ve směru vánku zlákají k toulání každého, kdo do této části středních Čech zavítá. Oblast, do které se zamilujete se rozkládá od Sedlčan, odkud pocházel věhlasný rybníkář Jakub Krčín, po Petrovice, u kterých se nachází největší viklan u nás nazývaný Husova kazatelna. Od Orlické a Kamýcké přehrady na řece Vltavě, kde se řeka kroutí a rozkrajuje krajinu do hlubokého údolí, po Českou Sibiř s největším středočeským ski areálem Monínec. Toulat se můžete podél Vltavy s celou řadou romantických vyhlídek na kroutící se řeku, po skanzenu ve Vysokém Chlumci, který zpestříte návštěvou místního pivovaru nebo vystoupejte na rozhlednu Milada, ze které budete mít jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách.

Napsat komentář