logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vydejte se na výlet „Pojizerským pacifkem“

Datum: 07.06.2019

Pojizersky_pacifik

Naplánujte si projížďku krkonošskou lokálkou z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Dvacet kilometrů dlouhé regionální železnici bude přesně za půl roku 120 let. Do provozu byla uvedena 7. 12.1899. Na výstavbě mají hlavní zásluhu Jan hrabě Harrach a místní podnikatelé. Dráha významně přispěla k hospodářskému rozvoji kraje, jehož se stala neodmyslitelnou součástí.

V současnosti se zde setkáte s motorovými vozy řady 810, charakteristickými pro české lokálky. Nechybí ani vyhledávané tradiční parní jízdy.

Cesta začíná v Martinicích v Krkonoších, ve stanici, která leží na trati Trutnov hl.n. – Chlumec nad Cidlinou a v níž trať do Rokytnice nad Jizerou odbočuje. Poněkud paradoxně představuje zároveň i nejvyšší bod trati (482 m n. m.). Martinická stanice se svým elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, mechanickými návěstidly, výpravní budovou, vodárnou, vodními jeřáby a dalšími objekty tvoří jedinečný dochovaný celek a v roce 2016 byla prohlášena za kulturní památku. Na severním konci obce láká k procházce lesnická naučná stezka „U Mlejna“ kolem martinických rybníků. Druhou stanicí na trati je Jilemnice. Město je přirozeným centrem regionu. Navštívit byste měli Krkonošské muzeum v zámku v parku u kostela. Vedle stálých expozic (lyžařská, historicko-etnografi cká, Ze života českého kavalíra, Kavánova galerie) můžete zhlédnout některou ze zajímavých krátkodobých výstav. K nejvýznamnějším jilemnickým památkám patří Masarykovo náměstí s radnicí, Zvědavá ulička, barokní kostel sv. Vavřince. Podrobněji vás s památkami seznámí naučná stezka „Jilemnice známá neznámá“. Jilemnice získala titul Historické město roku 2012.

Cestou do Hrabačova minete hrabačovskou zvoničku a dům, ve kterém žil Bohumil Hanč. Dopravna Hrabačov se může stát výchozím místem výletu na Přední Žalý (1019 m n.m.) – zdejší kamenná rozhledna z roku 1892 nás odmění jedinečným výhledem daleko do kraje. Ze zastávky Víchová nad Jizerou v údolí říčky Jizerky můžete vystoupat za pěknými výhledy do Víchovské Lhoty nebo do Křížlic.

V oblouku před zastávkou Horní Sytová, u soutoku Jizerky a Jizery, přejíždíte první ze čtyř ocelových mostů přes Jizeru. Nedaleko zastávky stojí dřevěná zvonice. Z Horní Sytové trať stoupá údolím Jizery až do Rokytnice nad Jizerou. Dopravna Poniklá a zastávka Poniklá se nacházejí v malebné krkonošské vsi s desítkami dochovaných staveb lidové roubené architektury. Jak se na horách žilo dříve, se dozvíte v Muzeu krkonošských řemesel. V obci vyrábí tradiční perličkové ozdoby ve firmě Rautis. K památkám patří chrám sv. Jakuba Většího a řada soch, křížů a pomníků. Poniklá má vlastní lyžařský areál, letní venkovní koupaliště a kemp.

Zajímavostí v blízkosti zastávky Jablonec nad Jizerou-Hradsko je dvojice ocelových mostů, oba svou delší částí (příhradové konstrukce) přemosťují řeku Jizeru, svou kratší částí silnici I/14.

Před zastávkou se nachází jediný tunel na trati (dlouhý přibližně 120 m). Nedaleko od zastávky si můžete prohlédnout půvabnou zříceninu hradu Nístějka. Před dopravnou Jablonec nad Jizerou se nachází čtvrtý a poslední most přes Jizeru. Při plánování výletů lze využít některou z turistických tras, které ve městě začínají. Nejvýznamnější památkou je kostel sv. Prokopa. V Jablonci nad Jizerou na některé vlaky navazují autobusové spoje do Harrachova.

Cesta končí v dopravně Rokytnice nad 7 Jizerou, která je od rokytnického náměstí vzdálena 3,4 km. V okolí malého horského města je množství lyžařských vleků, značených turistických tras a vyhlídkových míst.

Západní část Krkonoš a Podkrkonoší nabízí mnoho příležitostí k obdivu krás horské krajiny a přírody, ale také řadu tradičních kulturních a sportovních událostí, jejichž význam přesahuje hranice regionu. Kdo tento kraj jednou navštíví, rád se znovu vrací… Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších.

www.nadrazimartinice.cz

Napsat komentář