logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vychutnejte si magickou atmosféru zimního Českého Krumlova

Datum: 31.01.2020

09-Cesky_Krumlov
Pro milovníky magické atmosféry snad neexistuje lepší místo než Český Krumlov. Hovoří se o něm jako o městě dvou věží – zatímco věž kostela svatého Víta, dominanta historického jádra města, je symbolem moci církevní, ta zámecká symbolizuje vládu světskou. Do Českého Krumlova se můžete vypravit po celý rok, v zimním období vás město navíc okouzlí příjemnou komorní atmosférou. Je pravdou, že v tomto období jsou některé turistické atrakce a podniky zavřené, ale zato budete mít možnost v klidu poznat úžasnou a neobvyklou duši tohoto města. Pokud milujete melancholii, zimní Krumlov je přesně pro vás. Zároveň vás mile překvapí o poznání nižší ceny ubytování a menší šrumec v hotelech než v letní sezóně.
historickém centru Českého Krumlova, obkrouženém smyčkou řeky Vltavy, na vás čeká spleť úzkých křivolakých uliček, náměstíček a tajemných zákoutí. Není divu, že tohle město má své čestné místo mezi památkami UNESCO. Českému Krumlovu vévodí hrad a zámek s již zmíněnou vyhlídkovou věží. Zámek je sice až do března zavřený, navštívit však lze Hradní muzeum, které se v zámeckém areálu nachází, a to přímo v nejstarší dochované části českokrumlovské rezidence. Expozice zaujme tím, že na rozdíl od klasických muzeí je pojata jako historická instalace 19. století. Poznáte soukromý i pracovní život ředitele schwarzenberského panství. Autenticitu umocňují nejen stovky exponátů, ale i předměty každodenní potřeby jako například historická svítidla, zrestaurovaná kachlová kamna, a dokonce kinematograf promítající schwarzenberské filmy! Po prohlídce si v klidu odpočinete v přilehlé kavárně.
Dalším zajímavým místem je Muzeum tortury na Náměstí Svornosti, které představuje středověký život z jeho odvrácené strany. Autentické sklepní prostory českokrumlovské radnice, které dříve sloužily jako obecní šatlava, vám dají nahlédnout do světa středověké justice. V Radniční ulici, nedaleko náměstí Svornosti, naleznete zábavu z jiného soudku: zde, v Pohádkovém domě je umístěna expozice českých loutek aranžovaných do tématických celků – uvidíte výjevy z jihočeských legend, loupežníky z hvozdů Blanského lesa a Šumavy. Půda Pohádkového domu je věnována současným loutkářům. Jednou z atrakcí je loutkové divadlo, ve kterém si můžete s dětmi zahrát některou z mnoha loutkových pohádek

Český Krumlov si oblíbila řada umělců; patřil k nim i významný rakouský malíř Egon Schiele (1890–1918), jehož matka se ve městě narodila. Vy si můžete prohlédnout Egon Schiele Art Centrum, celoroční výstavu dokumentující Schieleho život a dílo, spojenou s rekonstrukcí jeho krumlovských motivů. Mezi další oblíbené cíle patří Museum Fotoateliér Seidel  – jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie. Samotný dům s fotoateliérem je architektonickým skvostem a místem, kde se zastavil čas. K dalším oblíbeným cílům patří také prohlídky pivovaru Krumlov (bývalý Eggenberg), který ve městě funguje od roku 1560 a kde vás seznámí s tajemstvím výroby zlatavého moku. Zajímají-li vás historické motocykly, navštivte jejich muzeum v Široké ulici, kde jsou k vidění historické motocykly značek ČZJawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

K návštěvě láká také Muzeum Vltavínů – jediných šperkových kamenů na světě, které vznikly dopadem meteoritu. Muzeum představuje nejreprezentativnější vzorky, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. V nově zrekonstruovaném areálu klášterů naleznete velmi zajímavou expozici o středověkém klášteře, životě v něm a umění. V zážitkové části klášterů můžete navíc navštívit okruh Interaktivní expozice lidských dovedností a Expozice pivovarnictví.

Český Krumlov v zimě neusíná

Nejenže řada památek má otevřeno přes celý rok, v Krumlově se koná i řada zajímavých akcí. V pátek 14. února na svátek všech zamilovaných si můžete užít nejen romantickou večeři v některé z restaurací – například tématicky v Rose Restaurantu historického hotelu Růže. Vydejte se také na prohlídku proslulého fotoateliéru Seidel v Linecké ulici. Zde již tradičně pořádají 15. a 16. února víkendovou fotoakci, na níž můžete získat památku na svoji lásku – společnou nebo portrétní fotografii pro svoji drahou polovičku.

Když se sem vydáte ve dnech 22. – 25. února, můžete se zúčastnit krumlovského masopustu s typickým pestrobarevným procesím masek, doprovázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. Zažijete i masopustní hostinu s tradičními zabijačkovými specialitami.

Tím nejzajímavějším z únorového repertoáru Městského divadla Český Krumlov je bezesporu hra Mistr a Markétka podle předlohy Michaila Bulgakova. Na své si ale přijdou i milovníci hudby, třeba na koncertě kapely Nezmaři, charakteristické vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Pokud jste založení spíše rockově, naplánujte si návštěvu města na 20. března, kdy zde se svým akustickým projektem vystoupí zpěvák David Koller.

Napsat komentář