Vrbno staletími bohatlo i chudlo
Brána Jeseníků – město Vrbno pod Pradědem vás uvítá nádhernými scenériemi horských partií nejvyššího pohoří Moravy a Slezska. Mimořádně příjemné klima města je dáno jeho nadmořskou výškou 520 – 590 n. m. a polohou v údolí na soutoku tří řek Bílé, Střední a Černé Opavy. Městem prochází hranice Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (rozloha 740 km2).
První zmínka je ze 14. století
Původní středověká osada byla zřízena patrně na úpatí Zámecké hory pod ochranou hradu Fürstenwalde. První písemná zmínka pochází z roku 1348. V té době zde byla rozvinuta těžba rud. V polovině 15. století si hrad pronajal bohatý rod pánů z Vrbna. Od roku 1607 spravoval panství Hynek Bruntálský z Vrbna, který se rozhodl povýšit Vrbno na svobodné horní město. K tomu došlo 24. června 1611. Slibný rozvoj města byl zastaven po bitvě na Bílé Hoře, kdy se šlechtický rod aktivně zapojil do stavovského povstání. Po jeho potlačení přešlo celé bruntálské panství do vlastnictví Řádu německých rytířů.
Od úpadku k rozvoji města
Úpadek města způsobila třicetiletá válka. Roku 1646 přitáhli k Vrbnu Švédové a začali město drancovat. Požár zničil téměř celé město. Zachovány zůstaly pouze tři domy a kostel. Úpadek postihl celý kraj. Zaniklo dolování a místo toho se rozmáhalo tkalcovství. K výrazné změně hospodářské situace došlo teprve s nástupem kapitalismu. Zastaralá tkalcovská a železářská výroba byla málo produktivní. Roku 1840 byla ve Vrbně založena huť, továrna na kovové zboží a v roce 1855 továrna na výrobu kyseliny sírové. Tato fabrika byla o sedm let později rozšířena o sklárnu. Nejvýznamnější roli v ekonomice města hrála rodina Grohmannů, které patřily textilní továrny i továrna na kovové zboží, stroje a železná kamna. V roce 1880 byla dokončena železniční trať Milotice – Vrbno. První žárovka ve městě se rozsvítila v říjnu 1910. Počátkem 50. let byl ve Vrbně vybudován kombinát na zpracování dřeva. Kromě tradičních průmyslových odvětví se v 60. letech začal rozvíjet plastikářský průmysl. Ve druhé polovině 20. století patřilo Vrbno k nejprůmyslovějším městům naší republiky.
Pamětihodnosti Vrbna
K pamětihodnostem patří zámek s barokním jádrem ze 17. století a farní kostel sv. Michala z let 1840 -1843. Historicky hodnotný je též areál hřbitova s barokními kaplemi a náhrobky a některé stavby a vily, mimo jiné z tvorby významného architekta Josefa Hoffmanna. V místní části Mnichov se nachází novogotický kostel z roku 1878 a ve Vidlích zajímavá dřevěná kaple sv. Hedviky. Nad městem na Zámecké hoře (854 m n.m.) je zřícenina hradu Fürstenwalde, v blízkém okolí se nacházejí zříceniny dalších strážních hradů. Pozůstatkem novodobé vojenské historie jsou zachovalé obranné linie bunkrů lemující hraniční oblast. V části Mnichov směrem na Drakov je zachována zástavba typických jesenických chalup. Návštěvníka nepochybně nadchnou místní rodinné sklárny s výrobou historického skla.
Lákadla pro turisty
Město je návštěvníky vyhledáváno zejména pro zážitky spojené s pobytem v nenarušené přírodě a zdravém prostředí. Můžete využít turistické a cykloturistické trasy v okolí, které vedou typickou jesenickou krajinou s vzácnými druhy flóry a fauny. Oblíbený turistický okruh s názvem „Vyhlídka Praděd“ vás přivede na místo, odkud zhlédnete panorama okolních vrchů i nejvyšší horu Jeseníků Praděd. Pěšky i na kole se vydejte po naučné stezce Územím lapků z Drakova. V červnu si nenechejte ujít Oslavy 400 let města navazující na tradiční Vrbenské slavnosti pod širým nebem, s bohatým kulturním programem, atrakcemi i kulinářskými specialitami, v létě můžete i s dětmi vyzkoušet rybolov v areálu rybářské bašty. Odpočinete si u rybníků, na průzračně čisté řece Opavě, v lesoparku či areálu volnočasových aktivit Černá Opava s tratěmi pro BMX, in-line bruslaře a kneipovadlem. Navštivte tenisové a volejbalové kurty, dětská a sportovní hřiště, bowlingovou dráhu, wellness, saunu, spinning, zumbu, v zimě nezastřešené kluziště v centru města, sjezdovku s umělým zasněžováním a osvětlením. Strojně upravované běžecké tratě propojují zimní střediska v okolí Vrbna. Vrbenské centrum kultury a vzdělávání Střecha zase uspokojí milovníky divadla, hudby, cestopisných přednášek, výstav výtvarných děl a fotografií či zájemce o kreativní tvorbu.