logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Víte co je Brockenské strašidlo?

Datum: 18.01.2020

5 4 3 2 1

Druhou lednovou neděli jsme vyrazili směr Slovensko a Malá Fatra. Z Ostravy jsme vyjeli v 8 ráno a na parkoviště ve Vratné jsme dorazili kolem 9.45 a vydali se pod lanovkou po zelené turistické značce nahoru směr Snilovské sedlo a z něj na Velký Kriváň (1709 mnm).

Pohled na Velký Kriváň ze Snilovského sedla

Trasa pod lanovkou je poměrně náročná, zvlášť v zimě. Proto opět doporučuji nesmeky. Od parkoviště až na vrchol Velkého Kriváně je na čtyřech kilometrech převýšení téměř 1 km. Při hezkém počasí můžete spatřit Západní Tatry, Nízké Tatry, Velkou Fatru, Beskydy s Lysou horou a Smrkem, nebo třeba i Babí horu.

Pohled z Velkého Kriváně – V dáli Západní Tatry, v popředí část hřebene Malé Fatry (Chleb, Hromové, Steny – jižní a severní vrchol, Poludňový grúň)

Z Velkého Kriváně jsme se dali zpět dolů na Snilovské sedlo a odtud pokračovali na další vrchol. Tentokrát Chleb (1647 mnm). 

Pohled z Chlebu. Z něj jsou opět nádherně vidět Západní a Nízké Tatry. Vysoký kopec uprostřed fotky je Velký Choč (1611 mnm)

A protože je hřeben značen červenou turistickou značkou, pokračovali jsme přes vrchol Hromové (1636 mnm) a Steny – jižní (1628 mnm) a severní (1535 mnm) vrchol směrem na Poludňový grúň (1460 mnm).

Sestup ze severního vrcholu Steny na Poludňový grúň

Postupem času se pod horami začala hromadit mlha, která nám nabídla celkem vzácný jev nazvaný Brockenské strašidlo/horský přízrak (německy Brockengespenst), známý také jako vidmo.

Brockenské strašidlo. Na fotce lze vidět naše stíny projektované sluncem na mlhu pod námi. Kolem nás si také můžete všimnout barevné duhy (záře) nazvané gloriola. V pozadí Velký Rozsutec (1610 mnm) a Stoh (1608 mnm)

Stará horská pověst říká:
Uvidíš-li vidmo v horách poprvé, hory Tě vítají. Uvidíš-li vidmo v horách podruhé, hory Tě varují. Uvidíš-li vidmo v horách potřetí, hory Tě přijaly mezi sebe.

Autor: Blueye

Napsat komentář