logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Velké Losiny: Malá obec velkých příběhů

Datum: 15.02.2019

Velké-Losiny-6

Velké Losiny na Šumpersku mají zhruba 2500 obyvatel, nesou s sebou významné historické události, řadu velkých příběhů a stojí z mnoha důvodů za návštěvu. Významnou roli v životě obce hrála a nadále hraje voda.

Velké Losiny jsou známé svým renesančním zámkem spojeným s rodem Žerotínů, ale také čarodějnickými procesy, které se v panství odehrály a které inspirovaly Václava Kaplického k napsání románu Kladivo na čarodějnice. Ten byl zfilmován v roce 1970 Otakarem Vávrou. V obci můžete navštívit památkově chráněnou ruční papírnu založenou již v polovině 16. století. Řada lidí směřuje do Velkých Losin do lázní, které disponují několika termálními sirnými prameny – například nejteplejším moravským lázeňským pramenem s teplotou 36 stupňů Celsia. Vedle historického komplexu lázní v podobě hlavního lázeňského domu Eliška byl v uplynulých letech vybudován unikátní termální park nabízející devět termálních bazénů a řadu dalších atrakcí.

V lázeňském parku najdeme v altánku například sirný pramen Karel, ale směrem k vile Šárka také památník obětem čarodějnických procesů v poslední čtvrtině sedmnáctého století. Na základě falešného obvinění z čarodějnictví zde bylo upáleno 36 lidí. Lázněmi protéká potůček Račinka.
Velkými Losinami protéká říčka Losinka, která se pár kilometrů pod obcí v Rapotíně vlévá do Desné. Z toku Desné byl také vybudován umělý kanál, který přivádí vodu do areálu ruční papírny, a následně pokračuje pod areálem do Losinky. Ta protéká zámeckým parkem a poblíž zámku byla její voda využita pro vybudování zámeckého rybníku.
Ruční papírna je stále v provozu, návštěva muzea se tak prolíná s tradiční průmyslovou výrobou.
Zhruba dva kilometry od centra Velkých Losin stojí v osadě Maršíkov dřevěný kostel svatého Michala Archanděla z počátku 17. století, který je nejstarší roubenou stavbou na severní Moravě.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář