logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Vědci se vrhli na průzkum podmořského světa skrytého pod ledem 120 000 let

Datum: 24.04.2018

Christmas decoration from hell

Obrovský ledovec o velikosti Moravskoslezského kraje se loni v červenci odlomil z ledovce Larsen C na Antarktidě. Když z mrazivého kontinentu připlula do Weddellského moře tato obrovská rozloha zmrzlé vody (5.800 km2), spatřila světlo světa po svém postupném tání až po 120 000 letech.

Co se skrývá pod povrchem?

Vědci znají jen málo o životě, který se možná nachází pod povrchem Antarktidy. V letech 1995 a 2002 došlo k rozpadu ledovců Larsen A a B (které byly severně od Larsen C na Antarktickém poloostrově). Dvě německé expedice v těchto “nově” oddělených oblastí odhalily nepatrný život.

V dalších ledových oblastech kolem Antarktidy se objevily jisté bizarní stvoření. Například vroubený mořský červ, který žije v jižním oceánu byl dříve popsaný jako “vánoční ozdoba z pekla”. Má prodloužitelný krk zakončený špičatými zuby (viz úvodní foto). Některé stvoření žily v extrémních podmínkách, včetně korýšů nazývaných Lyssianasid amphipod, který byl nalezen pod Rossovým ledovým šelfem v západní Antarktidě, kde se měl čile k životu. Jeden z nejznámějších antarktických zvířat, ledová ryba (icefish) má v krvi a tělních tekutinách přírodní nemrznoucí kapalinu, což jí umožňuje přežít velmi mrazivé teploty.

Napsat komentář