logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Valdštejn je nejstarším hradem Českého ráje

Datum: 13.09.2018

Valdstejn valdstejn sklepeni
Hrad stojí na dvou skalních masivech složených z menších bloků křemenného pískovce teplického souvrství, takzvaného hruboskalského kvádru. Pískovec posloužil i jako stavební materiál na mosty, které je propojují. V listopadu roku 2011 došlo k velkému skalnímu řícení na okraji za restaurací. Bloky se zřítily až na příjezdovou komunikaci a narušily i stabilitu vedlejší skály. Ta byla po celou zimu sledována, puklina se rozšiřovala, ale k jejímu zřícení nedošlo. Proto bylo před zahájením turistické sezóny 2012 rozhodnuto o jejím odstranění a byla pomocí pneumatických vaků shozena. Měřící přístroje jsou umístěny i na skalním bloku pod kostelem v areálu hradu.
Hrad Valdštejn leží na západním okraji Hruboskalského skalního města. Je považován za nejstarší hrad Českého ráje.

Hrad Valdštejn byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů. Na konci 15. století byl opuštěn, později shořel a zničený hrad znovu pozvedli až Valdštejnové, kterým patřil dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou.

V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky a lázně Sedmihorky. Jako zajímavý turistický cíl zpřístupnili hrad Valdštejn mezi prvními památkami v ČR.

Prohlídka hradu
Již vstupní most zaujme návštěvníky galerií barokních soch svatých českých patronů. Na prvním nádvoří můžete nahlédnout do malé kaple, klasicistní dům hradu nabízí prohlídku Slavnostního sálu a salonku s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Zajímavostí je také hladomorna.

Prohlédnout si můžete i kostel sv. Jana Nepomuckého, který je od 18. století novou dominantou hradu. Přístupné jsou dále skalní sklepení a středověká hradní lednice.

Rozhledové místo:  Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město. I z dalších míst hradu se nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu.

Na hradě Valdštejn se v letní sezóně konají pravidelné kulturní akce – koncerty, šermířská vystoupení, pouť, divadelní představení, koncerty a další.

Zajímavost: V hradní kapli je umístěn obraz od Františka Maška, který prý jako jediný zobrazuje skutečnou podobu romantického básníka K.H. Máchy.

Návštěva hradu bývá spojována s výletem do blízkého Hruboskalského skalního města.

Výklad v češtině, k dispozici cizojazyčné texty.

Otevírací doba

DubenSo – Ne10:00 – 17:00
KvětenÚt – Ne9:30 – 17:00
Červen – SrpenPo – Ne9:00 – 18:00
ZáříPo – Ne9:30 – 17:00
ŘíjenSo – Ne10:00 – 17:00

Poslední prohlídka je 30 minut před uzavřením hradu.

Vstupné

Prohlídka hradu bez průvodce
Plné vstupné:70,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:190,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Děti:50,00 CZK děti do 15 let
Studenti:50,00 CZK
Senioři:50,00 CZK

Napsat komentář