logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

V Karlovicích nenajdete jenom Karly

Datum: 14.05.2018

Pohled_na_Karlovice

Vloni v lednu přišla nečekaně (jak už to v Jeseníkách bývá) sněhová kalamita. Věděla jsem, že dostat se do Bruntálu bude problém. „Odboč z Vrbna pod Pradědem na Karlovice, těmi projedeš snáz,“ poradili mi kolegové v Karlově Studánce. A měli pravdu. Tak jsem se s malebnou obcí, ve které žije na rozloze 2163 hektarů téměř tisíc dvě stě občanů, seznámila. Nebylo právě hezké počasí, ale Karlovice mě okouzlily. Už dříve jsem o nich a jejich aktivitách v obci rozprostírající se v údolí řeky Bílé Opavy, slýchávala, a tak jsem po čase poprosila starostku Janu Halekalovou, aby mi o Karlovicích prozradila více.

Dozvěděla jsem se, že obec vznikla po zřízení železných hamrů kolem roku 1720 a byla nazvaná po majiteli krnovského knížectví Karlovi z Lichtenštejna Karlovice (Karlsthal). Hamry byly v činnosti do začátku 19. století, posléze se v obci postupně rozvíjelo lesnictví, dřevařství a výroba papíru a lepenky“, připomněla paní starostka „zrod“ dnešní obce. Pokud byste si kromě nádherné přírody chtěli prohlédnout i její pamětihodnosti, byli byste překvapeni, stejně jako já, kolik jich tady najdete.

„K zajímavostem patří pozdně barokní filiální kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1777 až 1779, na jehož místě stávala původně dřevěná kaple,říká starostka. „A určitě si nenechte ujít památku z roku 1600 – objekt patrové kosárny, který je nyní využíván jako muzeum, zaměřené zejména na oblast lesnictví.“ Po prohlídce si můžete na chvíli odpočinout a porozhlédnou se po okolní krajině pod dvěma památnými lípami, které se nacházejí přímo před muzeem. A já dále poslouchám poutavé vyprávění paní starostky.

Karlovice jsou obcí s krásnou okolní přírodou, zajímavými historickými budovami a ještě zajímavější historií. Málokdo ví, že byly vyhledávanou lázeňskou obcí, kam se na léčebné pobyty jezdilo až z Vídně, Salzburku či Krakova. Počátky lázeňství v Karlovicích spadají do konce 19. století. A vývoj obce s přibývajícími občany pokračoval.

V roce 1914 byla v obci postavena škola, která byla postupně rozšiřována a modernizována. Po ničivých povodních v roce 1997 byla zrekonstruována mateřská škola, obecní úřad a část infrastruktury vesnice. Sdruženými prostředky a za pomocí sponzorských darů byl v obci postaven Dům klidného stáří s ordinací praktického a dětského lékaře. Oblast základních služeb doplňuje ordinace zubního lékaře, již uváděné muzeum, knihovna a drobná řemesla, například menší dřevozpracující provozovny, ale i sklářský a výtvarný ateliér.

Díky příznivých klimatických podmínek, čistého ovzduší a rozmanitosti přírody jsou Karlovice vyhledávány turisty jako místo odpočinku a rekreace. Malebná příroda obce a její okolí poskytuje řadu možností pro pěší turistiku. Přes Karlovice vede rovněž cykloturistická stezka a naučná stezka, která měří osm kilometrů. Málokterá obec má tolik aktivit, jako právě Karlovice.

„Na popularizaci přírodního a kulturního dědictví se zaměřuje občanské sdružení Actaea, které pro veřejnost pořádá nejrůznější přednášky, semináře a exkurze. Věnujeme se i nejmladší generaci, zejména Mateřské a komunitní centrum Kominíček organizují rodinné akce, dětské programy nebo například setkávání rodin s dětmi“, dodává paní Helekalová. Společenský život v obci je podporován občanským sdružením s názvem Komunitní škola, Obcí Karlovice a Základní školou a Mateřskou školou Karlovice. A sport k tak nádherné přírodě neodmyslitelně patří. Proto asi nikoho nepřekvapí, že obec reprezentuje několik sportovních klubů. Tělovýchovná jednota Sokol Karlovice, jejíž členové slaví pravidelné úspěchy v oblastních fotbalových a nohejbalových soutěžích, florbalový klub Air Force Karlovice a Sportovní klub Karlovice, který je zaměřen na orientační běh. K využití volného času se nabízí minigolf, multifunkční hřiště a dětské koutky. ubytovacích zařízení a penzionů“, dodává paní starostka.

Virtuální procházka obcí končí. Nejlépe ale uděláte, když do obce Karlovice zajedete osobně. Ucítíte vůní okolních lesů, pokocháte se pohledem na opravené domy a nově postavené roubenky. Zavzpomínáte v muzeu a pod památnými lípami si vzpomenete i na zakladatele obce Karla z Lichštejnska. Ten by dnešní Karlovice určitě nepoznal. A měl by z nich zřejmě velkou radost. Vždyť z malé vísky se stala krásná horská obec, která navíc žije zajímavým společenským, kulturním a sportovním životem. A ráda přivítá každého hosta, který se zde objeví. Stejně tak ráda přivítá každého z vás. (r)

www.karlovice.eu

Napsat komentář