logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Ustroň: Lázně, kde Wisla ještě není veletokem

Datum: 03.05.2019

Ustron-6

Deset kilometrů od Českého Těšína a pět kilometrů od Třince leží na řece Wisle polské lázeňské městečko Ustroň. Vzdálenosti ale platí pouze pro ty, kteří se rozhodnou pěšky překonat masiv Slezských Beskyd mezi Ustroní a Třincem, případně využijí lanovku vedoucí z Polska na horský hřeben. Autem je logicky potřeba hory objet přes Český Těšín, případně místními silničkami přes přilehlé osady na české i polské straně.

Wisla protékající beskydským údolím odděluje město na dvě části. Na opačné straně řeky, než leží železniční stanice a česko-polský hřeben Velké Čantoryje byl vybudován rozlehlý lázeňský komplex, díky němuž míří do městečka ročně desítky tisíc návštěvníků, ale také pacientů léčících zde své problémy. Od roku 1967 do konce komunistického režimu byl ve městě vybudován komplex šestnácti mohutných lázeňských budov, které se monumentálně tyčí nad údolím a kvůli svému tvaru jsou přezdívány pyramidy. Lázeňská tradice města ale sahá do počátků devatenáctého století, v roce 1882 získalo město lázeňský status. Po objevení borojodových pramenů se lázně dále rozšiřovaly. Lázně logicky využívali především obyvatelé průmyslového Slezska, jehož rozvoj je historicky spjat s hlubinným dobýváním černého uhlí a hutnictvím.

Na opačné straně řeky se nachází lyžařské středisko. V tomto ohledu je polská část hor výrazně rozvinutější a z hlediska infrastruktury turisticky vybavenější než ta česká.
Městečko má zhruba 16 tisíc obyvatel a vzhledem k lázeňskému životu a turistickému ruchu je plné ubytovacích kapacit, restaurací, kaváren a obchůdků nebo trhů. Při pěkném počasí vládne v městečku už od rána čilý obchodní a turistický ruch – tak typický pro Polsko, a tak netypický pro Českou republiku.
Wisla protékající městem je značně zregulovaná, její tok je každých několik set metrů přehrazen splavem, jezem. Řeka je vyhledávaným místem pro rybáře (ostatně nabídka rybích jídel v restauracích může být dalším důvodem, proč se do městečka vypravit). Kolem ní vede stezky pro cyklisty nebo bruslaře. Výhled na masiv Velké Čantoryje v dálce nad řekou je působivý.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář