logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Datum: 10.11.2020

8f9aed39-5dee-4f79-b81d-df52d85fe4f4

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.

Chystáte se na podzimní túru, ale nevíte ještě přesně, kam to bude? Zkuste si udělat výlet na Šumavu, do srdce Tříjezerní slati. Jako výchozí kísto doporučujeme parkoviště Rokyta nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Po žluté značce se dostanete k zajímavé technické památce, skluzu na dřevo, jednomu ze tří takových pomůcek na Vchynicko-Tetovském kanálu. Stavidlo nad skluzem při plávce zachytávalo dřevo, které pak bylo v dávkách vypouštěno. Plavení se tak urychlovalo a bylo možné jednotlivé vlny kontrolovat. Cesta ke slati pak vede dále po žluté, souběžně s cyklostezkou 2117. V místě na křižovatce cest, asi po 5 kilometrech chůze, natrefíte na naučnou stezku Tříjezerní slať. Povalové chodníčky z modřínového dřeva vás zde provedou hůře přístupnými místy, na trase stezky byly před nedávnem vybudovány nové vyhlídkové plošiny! Během procházky rašeliništěm si tak užijete neotřelé pohledy přímo do jádra slatě!

Správné horské vrchoviště a kanál, kterým propluly čtyř milióny kubíků dřeva

Texty naučné stezky vás seznámí s místní vegetací, povrchovými útvary rašelinišť, vznikem rašeliny a jejím složením. V okolí slatě se vyskytují typické vrchovištní rostliny jako např. kyhanka sivolistá, klikva bahenní a rosnatka okrouhlolistá. Najdete zde vše, co by “správné horské vrchoviště” mělo mít: v centrální živé části jezírka, pás klečoviny, který ji obklopuje a podmáčené smrčiny kolem otevřené plochy vrchoviště.

Zpátky se vydejte k rozcestníku Pod Oblíkem a dále po modré Hakešické cestě. Ta vás dovede zpět k plavebnímu kanálu Vchynicko-Tetovskému podle něhož se dostanete zpět na Rokytu, celkem ujdete asi 11 km. Kanál byl postaven kvůli obejití nesplavného úseku řeky Vydry pro potřeby plavení dřeva. Odhaduje se, že kanálem prošlo za dobu jeho existence kolem čtyř miliónů kubických metrů dřeva. Plavební kanál je technickou památkou a dnes přivádí vodu k turbínám vodní elektrárny v Čeňkově Pile.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář