logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Úchvatný klášter, členité jezero, bobři a vyjížďky na lodi na východě Polska

Datum: 23.04.2018

Wigierský národní park na severovýchodě Polska zhruba 40 kilometrů od hranic s Litvou patří k místům, která na návštěvníka hluboce zapůsobí. Centrem oblasti je členité jezero Wigry, nad stejnojmennou obcí se nad ním tyčí působivý kamaldulský klášter, který je veřejně přístupný.Samotné jezero má rozlohu více než 2170 hektarů, maximální hloubku přes 70 metrů, jeho délka je 17,5 a šířka 2,7 kilometru. Dojít k těmto hodnotám není úplně jednoduché, protože jezero je značně členité, od čehož také pochází jeho název z jatvingského wingris – kroutící se, vinoucí se. Zdroje vody pro jezero je řeka Czarna Hancza.


Jezero je oblíbeným místem pro trávení letních prázdnin. Najdete zde několik pláží, velmi dobře vybudovanou turistickou infrastrukturu, můžete se svézt na lodi, která na jezero z Wigem pravidelně vyráží, případně si půjčit vlatní malou loďku nebo šlapadlo a vyrazit po vlastní ose.
Ubytovat se můžete v obci Wigry nebo také ve Starém Folwarku a Czerwonem Folwarku. Místo pro nocleh můžete vybrat až na místě, protože ubytování v soukromí nabízí řada místních obyvatel.


Jezero obklopují hluboké lesy a oblast tvořící národní park se symbolem bobra v logu je chráněna. Podle údajů parku zde žije zhruba 250 těchto zvířat. Více informací o čtvrtém největším parku v Polsku najdete na stránkách www.wigry.pl.
Oblast se nachází zhruba 300 kilometrů severovýchodně od Varšavy. Silniční infrastruktura v Polsku se v uplynulých letech výrazně zlepšila, na řadě úseků nad hlavním městěm se intenzivně buduje, takže například sedmisetkilometrová trasa z Ostravy se dá bez problémů zvládnout za jeden den.

Napsat komentář