logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Turecko otevírá obrovský most mezi Evropou a Asií

Datum: 22.03.2022

6203b5c14e3fe01414788d28

Prezident Tayyip Erdogan minulý pátek otevřel masivní visutý most přes tureckou Dardanelskou úžinu, který je posledním z řady velkých infrastrukturních projektů, jimž dal během dvou desetiletí tu největší prioritu.

Most Canakkale 1915, který spojuje evropské a asijské pobřeží Turecka, postavily turecké a jihokorejské firmy a investovaly do něj 2,5 miliardy eur (2,8 miliardy Kč). Má nejdelší hlavní rozpětí – vzdálenost mezi dvěma věžemi – ze všech visutých mostů na světě.

Takovéto megaprojekty jsou hlavními Erdoganovými úspěchy od roku 2002, kdy se jeho strana AK dostala k moci, včetně nového istanbulského letiště, železničních a silničních tunelů pod istanbulským Bosporským průlivem a mostu přes něj.

“Tato díla budou státu přinášet zisk ještě mnoho let,” řekl Erdogan na slavnostním otevření v den výročí osmanského námořního vítězství nad francouzskými a britskými silami v Dardanelách v roce 1915 během první světové války. “Tyto projekty mají velký podíl na tom, že se naše země dostala dopředu v oblasti investic, pracovní síly a exportu,” dodal.

V loňském roce zahájil projekt, který již dříve označil za “šílený”: průplav v Istanbulu v hodnotě 15 miliard dolarů, který má odlehčit vytížené Bosporské úžině. Kritici však zpochybnili životaschopnost projektu vzhledem k hospodářským potížím Turecka, environmentálním rizikům a odporu veřejnosti. Před celostátními volbami, které se mají konat v roce 2023, ukazují průzkumy veřejného mínění pokles popularity Erdogana a jeho strany AK, což zvyšuje šance opozice na jeho sesazení.

Délka středního rozpětí 2 023 metrů má souvislost se 100. výročím založení Turecké republiky v roce 2023.
Vedle tří mostů postavených v Istanbulu se jedná o čtvrtý most spojující evropské a asijské pobřeží Turecka.
Jeho věže jsou vysoké 318 metrů a celková délka mostu včetně příjezdových viaduktů je 4,6 km.

Doposud musela vozidla cestující mezi Anatolií a poloostrovem Gallipoli překonávat Dardanely hodinovou plavbou trajektem, která včetně čekání trvala až pět hodin. Nyní bude cesta trvat přibližně šest minut.

Napsat komentář