logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Trip do Provence vám ukáže nejen ojedinělý půvab jihovýchodní části Francie

Datum: 10.07.2019

51-Gioberney 13-Klaster_SENANQUE 17-Most-Avignon-ART 36-Citadela_Sisteron 35-Citadela_Sisteron 34-Rocher de la Baume 39-Domaine_de_Charance-Gap Domaine_de_Charance 47-Gioberney 59-Grenoble 58-Grenoble 05-CERN Grande_Motte

Její název Provence-Alpes-Côte d’Azur vyjadřuje všechno, co můžete vidět a zažít. Opravdu majestátní Alpy s ledovci a vodopády, s neposkvrněnou alpskou přírodou v Národním parku des Écrins, kterou vystřídá skalnatá vinařská oblast Provensálska vonící levandulí. Na jihu pak Azurové pobřeží s bílým pískem na plážích a příjemnými resorty a letovisky od Montpellier, přes Marseille až po Cannes. Především Provence vás chytne za srdce a budete ji vnímat doslova všemi smysly prostřednictvím vůně levandule a koření, chuti dobrého vína a tradičních pochoutek a výhledu do výjimečně krásné krajiny.

Provence vděčí za svůj název Římanům, jednalo se totiž o jejich první provincii mimo Itálii. Bohatá historie celé této oblasti vás překvapí, jaká koncentrace úchvatných památek se zde zachovala, mimořádné je město Arles nebo Avignon. To bylo ve středověku kulturním a církevním centrem, ve 14. století pak sídlo papežů mimo Řím, čímž vzniklo papežské schizma. Neuvěřitelné jsou změny krajiny, z horských vrcholů do úrodných nížin, skalnatých údolí až po rovinu v deltě řeky Rhony. Dnes je oblast Provence-Alpes-Côte d’Azur zaslouženě jedním z nejkrásnějších francouzských regionů, který byste na svých cestách po jižní Evropě rozhodně neměli vynechat.

Mapa celého výletu je zde

Kostnice

Cestu do Provence můžete naplánovat přes turisticky velmi atraktivní oblast jižního Německa v okolí Bodamského jezera. Tato rovinatá krajina s vinicemi a ovocnými sady je oblíbeným místem pro cykloturistiku, ale i koupání a vodní sporty. Na břehu jezera v blízkosti hranice se Švýcarskem leží nádherné město Konstanz, které se jako Kostnice významně zapsalo do české historie.

Trajekt z Meersburgu vám ušetří spoustu času. A je to také zajímavý zážitek.

Do města můžete přijet ze švýcarské strany nebo trajektem z Meersburgu na protější straně jezera. Doprava lodí trvá asi 20 minut a za automobil se dvěma pasažéry se platí zhruba 15 € výběrčímu na palubě. Lodě během dne jezdí co 15 minut.

V přístavu na jezeře jistě upoutá pozornost 9 metrů vysoká kovová otáčející se socha Impéria. Lehce oděná kurtizána drží postavy nahého císaře a papeže a naznačuje tím, kdo a jak vlastně vládne světu.

Ve městě jsou tři značená parkoviště a jedno v obchodním centru LAGO blízko nádraží. Z obchodního domu vede cesta do historického centra, na Münsterské náměstí, kde je biskupská Katedrála Matky Boží. V trojlodní bazilice, která je známá také jako Münster, je mnoho vzácných nástěnných maleb i gotických dřevořezeb. Tato majestátní bazilika je spojená s kostnickým koncilem v letech 1414 až 1418, který měl vyřešit rozkol v církvi a zklidnit nastupující reformátorské hnutí. V rámci koncilu byl v Kostnici i velmi aktivní český reformátor Jan Hus a v Münsteru měl obhajovat své učení o nutných změnách církve a návratu k pravdivému křesťanskému životu. Ale nebylo mu to umožněno a byl odsouzen bez obhajoby.

Výhled z katedrály na jezero.

Koncil také probíhal v budově radnice na nábřeží jezera, odkud jezdí výletní lodě. Dnes je v domě populární výborná restaurace a konají se tu koncerty. V blízkosti je krásný park Stadtgarten, kde je možné se procházet a kochat se výhledem na jezero.

V katedrále Matky Boží je možné po zaplacení vstupného 2 € vystoupat do chrámové věže a prohlédnout si město s při­lehlým jezerem z výšky. Ve chvíli, kdy odbíjí zvony poledne, je to i docela adrenalinový zážitek. Z dalších památek stojí za prohlídku Kostel sv. Štěpána a náměstí s Císařskou kašnou a freskami zdobenou budovou současné radnice. V ulici Obere Laube naproti luteránského kostela je nejnovější připomínka Jana Husa a jeho spolubojovníka za reformu církve Jeronýma Pražského. Pískovcová so-cha ve tvaru kalichu stojí v místě tehdejší městské brány, kudy prošel Jan Hus na popravu. K šestistému výročí od jeho upálení ji vytvořili studenti průmyslové školy z Hořic.

Husův památník ve tvaru hořícího kalichu.

Za kamennou bránou Schnetztor se nachází pěkně opravený dům s nápisem Hus-Haus patřící české Společnosti Husova muzea. V domě, kde byl Jan Hus ubytován v roce 1414 v době koncilu, je dnes interaktivní expozice o jeho životě, práci a dílu, působištích i nespravedlivém koncilu s tra- gickým koncem. Uvidíte i souvislosti s tehdejšími vladaři a papeži. Můžete si zde koupit knihy a pohlednice a česky se zeptat na vše, co vás zajímá. Loni byla v Husově domě také výstava ke 100. výročí naší republiky pojednávající o vlivu Jana Husa na životní postoje T. G. Masaryka. V nedalekém parku pak najdete Husův kámen – bludný balvan se jménem Jana Husa i jeho kolegy Jeronýma Pražského, položený na místě údajného upálení a určený pro chvíle piety a vzpomínek. ­

CERN v Ženevě

Einstein měl pravdu. Cestovat časem lze, ale jen do budoucna

Nadšenci do vesmírné vědy by cestou do Provence neměli zapomenout navštívit také areál Evropské organizace pro jaderný výzkum. Pro veřejnost je denně volně přístupný promítací sál ve vrcholku velké dřevěné kopule. Cesta nahoru je vhodná i pro vozíčkáře a na stěnách je možné si prohlédnout výstavu o vesmíru. Program kina získáte v budově recepce naproti. Tam je také volně přístupná interaktivní výstava Microcosmos hovořící o tom, co vlastně CERN dělá a jak urychlovače fungují. Pokud byste chtěli vidět skutečný výzkum v jedné ze stanic Atlas, nacházejících se asi dva kilometry od recepce, musíte si termín rezervovat na webových stránkách, bez rezervace vás tam rozhodně nepustí. Výzkum CERNu předloni prokázal správnost teorie relativity, což znamená, že lze cestovat časem, ale jen do budoucnosti.

Nóbl Grenoble

Jedno z nejkrásnějších francouzských měst, které je navíc zasazeno v údolí Jižních Alp. Na cestě do Provence byste určitě neměli vynechat Grenoble.

Grenoble je moderní město s krásnými parky a mnoha historickými památkami, má i bohatou sportovní historii danou především pořádáním X. zimních olympijských her v roce 1968. Nad městem se rozkládá na vrcholu kopce ve výšce 498 m komplex La Bastille. Tato bývalá vojenská obranná pevnost dnes slouží jako muzeum, společenské a kulturní centrum s lanovým parkem, ale především jako úžasná vyhlídka. Pěšky se můžete vydat nahoru od brány St. Laurent za řekou Isère, kde je i muzeum.

Nejkrásnější pohled na Grenoble a okolní hory je z terasy pevnosti La Bastille, kam se můžete dostat lanovkou Téléphérique.

Ovšem opravdový zážitek je jízda lanovkou Téléphérique z nábřeží za katedrálou St. André. Tato nejstarší městská lanovka v Evropě, fungující od roku 1934, vyveze ve svých prosklených bublinových kabinkách ročně 325 tisíc návštěvníků. Od května do října jezdí denně, ráno začíná po 9 hodině a končí okolo půlnoci (jen v pondělí začíná v 11 hodin a večer končí už okolo 19 hodiny), provoz je i v zimě ve zkráceném režimu, obousměrný lístek pro dospělého stojí 8,20 €. Jízda trvá jen 5 minut, ale výhledy na město, řeku a okolní hory jsou mimořádné. Stejně tak na plošině La Bastille se nachází vyhlídka Belvedere a terasa restaurace, odkud uvidíte horské masivy jako na dlani, za dobrého počasí lze rozpoznat i vrchol hory Mont Blanc. Z terasy na západní straně je vidět skokanský areál a v pozadí unikátní vápencové masivy Vercors. Před cestou dolů se můžete projít přírodním parkem, po historické nebo geologické značené trase, navštívit muzeum, jeskyně nebo blízkou vyhlášenou restauraci Chez le Pèr’Gras. Program pro děti je lanovém parku a ve vojenském muzeu o historii posádky pevnosti.

Národní park des Écrins – Alpy v plné kráse

I v létě všechny trasy z Gioberney začínají přechodem říčky se sněhovou krustou.

Krásu francouzských Alp je možné poznat i cestou do Provence. Z Grenoblu se vydáte na jih po Route Napoleón N85 a z ní odbočíte na La Chapelle-en-Valgaudémar. Pak po úzké asfaltové cestě dojedete k chatě Gioberney, přímo v srdci Dauphineských Alp.

Tyto Alpy se rozprostírají okolo masivu Barre des Écrins a najdete tu ideální místo pro vysokohorskou turistiku i lezecké aktivity s možností kempování u horské řeky. Pro méně náročné se nabízí krásný výlet od chaty Gioberney například k jezeru Lauzon. Chata, kam se dá dojet pohodlně autem, pochází už z doby 2. světové války, dokončena byla v roce 1963, poskytuje ubytování i občerstvení včetně francouzských palačinek a to výhledem na burácející kaskádový vodopád.

Od chaty na plošině cca ve 2000 m n.m. vede několik různě náročných tras, včetně výšlapů k ledovcům, kterých je tady celá řada (Cirque Glaciaire du Gioberney). Lehčí trasa v délce do 7 km vede k jezeru Lauzon. Cestou potkáte alpské louky s nízkými keři rododendronů a borůvek, občas “známky“ pobytu koz a ve vyšších polohách i kozorožce horského. Volná prostranství vyplňují štěrková pole, které vytvořily ledovce erozí skal, proto je vhodná pevná obuv. Nejzajímavější jsou úseky okolo řeky pokryté ledovou krustou, potůčky se objevují na mnoha místech i ve formě pramenů. Po přechodu hřebene je již jezero s průzračnou vodou na dohled. Trasa má převýšení asi 500 metrů a celá trvá cca 3 hodiny. Na cestě zpět údolím k hlavní silnici uvidíte další menší vodopád Cascade du Casset.

Domaine de Charance je relaxací s výhledem na město Gap

Ze zámku de Charance je nádherný výhled na město Gap ležící 100 km jižně od Grenoble. Díky této poloze je vhodné pro ubytování a relaxaci před další cestou na jih, hotely jsou tu na výběr v různém cenovém rozpětí. V historickém centru s katedrálou je mnoho restaurací a obchodů. Dopoledne se na náměstí konají trhy, kde můžete zjistit, jak vypadá a chutná čerstvě natrhané ovoce, zelenina, koření, med, hořčice nebo víno. Ke svačině ochutnejte místní specialitu tzv. tourtons vypadající jako plněné ravioly usmažené do křupava jako pirožky.

Na úpatí Alp leží město Gap obklopené jabloňovými sady. Nad městem se tyčí zámek de Charance se zahradami, jezerem a s nádhernými výhledy. Zámek tvoří středobod celé oblasti, sídlí v něm správa Národního parku des Écrins a Společnost pro zachování rostlinných druhů alpské oblasti. Z terasy se můžete kochat výhledem na město v údolí.

Zámek s nově budovanou terasou nad zahradami, kde se nachází i vzácná sbírka růží.

Zámecké zahrady jsou stupňovité, propojené vodními prvky a vzácná je růžová zahrada s dlouhou tradicí (mimochodem Domaine de Charance je také odrůda růže). Vstup je zdarma včetně parkování. Okolí zámku je ideální místo pro procházky kolem jezera, kde se prohání ryby a kachny, botanické exkurze, pro pohodové pikniky na louce s výhledem na vrcholy hor. Na ně je možné si “vyšlápnout“ po několika trasách nad jezerem, například na vrchol hory Brèche de Charance ve výšce 1660 m n.m.

Skalní masiv Rocher de la Baume z majestátní Citadely v Sisteronu

Padesát kilometrů jižně od Gapu, kde se krajina Dauphineských Alp začíná měnit na Haute Prevence vytváří řeka Durance malebné údolí obklopené skalami. U městečka Sisteron se na vysoké skále nachází majestátní pevnost.

Kamenná citadela vévodí na nejvyšší terase celé pevnosti z 13. století, která je vystavěna na ploše až 10 ha. Pevnost je otevřena pro veřejnost od 1.4. do 11.11. denně a za cca 2 hodinovou prohlídku se platí plné vstupné 6,60 €. K prohlídce můžete využít audio výklad v několika jazycích. Kromě muzejní expozice o historii pevnosti nebo třeba o Napoleónovi či bombardování Sisteronu v roce 1944, je zážitkem především dechberoucí výhled daleko do krajiny, na tyrkysově modrou řeku a zejména na úžasně tvarované skály v okolí. Masiv přímo naproti Rocher de la Baume je mimořádný skalní útvar vyhledávaný pro lezecké aktivity díky rozeklaným skoro svislým stěnám.

V pevnosti v létě probíhají festivaly pod širým nebem a krásně vypadá citadela i v noci pod osvětlením. Pevnost je propojena kamenným schodištěm s parkovištěm u silnice A51 (z Gapu směr Marseille) a cesta vede také do městečka Sisteron. Většina úzkých uliček s obchůdky a restauracemi směřuje na náměstí, k muzeu římských památek a ke katedrále v románském stylu. Ve městě se můžete domluvit na výlety do okolí nebo na sjíždění řeky na raftech a kánoích.

Úzké skalnaté údolí řeky Durance u Sisteronu se považuje za bránu do Provence.

Avignon, tam je shon, tam na mostě všichni tančí…

V Avignonu mají také svůj “Karlův most“, jmenuje se Pont Saint-Bénezet podle pasáčka, který dostal Boží vnuknutí o nutnosti postavit most. Původní dřevěný most ze 12. století vystřídala tato nádherná kamenná stavba právě také okolo roku 1355. Nový most měl 22 oblouků pro překlenutí širokého toku řeky Rhony, pak ho mnohé povodně poškodily a zůstaly jen čtyři. Most se nedotýká břehů, vstup na něj je z hradeb přes padací most.

Monumentální Papežský palác je neuvěřitelně velký, jako malé město, kde se spojila pevnost Starého paláce, hradby a věže hradu a Nový palác jako modernější a útulnější zámek. Tento největší gotický palác v Evropě je také zapsán v UNESCO.

Ve druhém pilíři mostu je kaple Saint Nicholas se zvoničkou. Most je středověkou památkou zapsanou v UNESCO.

Nákladnou stavbu vybudovali papeži ve 14. století v součinnosti s tehdejším papežským schizmatem jako druhé sídlo papežů mimo Řím. Rozsáhlým objektem vás provede vychytaná digitální appka HistoPad, naviguje vás na displeji pomocí GPS, audio výklad vás seznámí s každou místností a po načtení kódu uvidíte život v sálech a kapli ve středověku ve virtuální podobě. Impozantní malby, barevné tapety, původní nábytek, prostřené stoly a hořící krby vám otevřou cestu na výlet do historie. Vstupné 14,50 €, včetně vstupu na most, za tento výjimečný zážitek určitě stojí.

Palác byl ukázkou moci a vlivu církve, residence pro běžný život papežů, místem pro ceremonie a papežská konkláve i pro politická jednání. Například se zde rozhodlo, že Karel IV. bude kandidát na římského císaře.

Levandulový klášter Sénanque

Klášter Sénanque byl postaven roku 1148 a je nejznámější cisterciácký klášter v Provence. Leží 3 km od středověkého městečka Gordes a mniši zde pěstují levadule.

Oblast od Avignonu na východ je také hornatá díky masivu Luberon. Kamenitá půda, málo srážek a hodně slunce svědčí vinné révě a levanduli. Fialová voňavá pole jsou symbolem Provence, ale při focení do nich vstupujte opatrně, v létě jsou plné včel a pyl dráždí oči. Za symbol Provence se považuje románský klášter Sénanque u městečka Gordes. I toto malé město na skále má typické provensálské kouzlo. Klášter je jen asi 3 km od něj, ze severu k němu vede zajímavá členitá, ale dobře značená, cesta mezi skalními útvary. Klášter je obehnán zdí a vstup na prohlídku s průvodcem je možný jen v předem dohodnutém termínu.

Krásné je i okolí kláštera s levandulovými políčky a včelími úly, o které se stará malá skupina mnichů. Produkty jejich bohulibé činnosti si můžete koupit v klášterním obchodě, kde najdete sušenou levanduli, mýdla mnoha vůní, medy, ochucené hořčice, likéry, oleje, džemy, provensálské koření, přírodní kosmetické výrobky a výborná vína. Taky suvenýry, tašky, knihy, pohlednice nebo obrazy. Výnosy z prodeje jsou pro mnichy živobytím a také jdou na opravy kláštera.

Pokud se chcete dozvědět více o druzích levandule, jejich pěstování, sklizni, destilaci a výrobě olejů navštivte Muzeum levandule v blízkém městečku Coustellet.

Levandule se používá v lékařství, kosmetice i gastronomii: Pravá Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) roste v horských oblastech, byla od pradávna používána do koupelí, protože zklidňuje nervový systém a pomáhá při revmatu a při namožení svalů. Výborná je jako kloktadlo při chřipce, angíně a proti zánětům v ústech díky svým antibakteriálním účinkům. Ve formě mýdla a krémů působí blahodárně na kůži a hojí rány. Samozřejmě nádherně voní, takže je vyhledávaným doplňkem do domácnosti, například proti molům. Je součástí kořenících směsí, zejména provensálského koření s rozmarýnem a tymiánem, používá se na maso, při grilování, ale i do salátů a omáček. Povzbuzuje chuť k jídlu a napomáhá trávení. Hojně pěstovaný hybrid levandule tzv. lavandin kvete i v nížinách a má výrazně vyšší obsah cenných éterických olejů.

Na koních ulicemi Arles okolo římské arény

Historické město Arles nabízí koncentrovaný mix zážitků – zachovalé památky z doby Římské říše, úchvatná vodní díla, stopy významných malířů, festival plný tradic, školu fotografie i nekropoli.

Arles bylo v dobách Říma hlavní město celé podmaněné oblasti jižní Francie, které se říkalo Provincie. Má strategickou polohu před deltou řeky Rhony, přitom je blízko moře. Řeka slouží i dnes jako obchodní lodní cesta a zvládne i velké výletní lodě. K městu vede unikátní kamenný Římský akvadukt.

Nejvýznamnější památky se nachází ve středu města – kruhový amfiteátr nazývaný Aréna i půlkruhové antické divadlo s tří patrovým hledištěm a dobovými artefakty. Další klenot je na Náměstí Republiky – velká románská katedrála Saint Trophime s nádherně zdobeným portálem. Historické Konstantinovy lázně pak najdete v klidném místě u řeky, kde navazují na nábřežní promenádu s odpočinkovou zónou. Arles má i bohatou uměleckou historii, v letech 1888 a 1889 tu žil malíř Vincent Van Gogh, částečně zde pracoval společně s Paulem Gauguinem. Vytvořil tu mnoho známých děl, ale také započal své období mentálního zhroucení. Jeho díla a nepříliš vyrovnaný život připomíná místní kavárna, muzeum a stezka.

Ve velmi zachovalé Aréně se často konají kulturní akce i zápasy býků, naštěstí bez zabíjení. V rámci letního festivalu jsou populární jízdy na bílých koních, muzikanti v kočárech nebo ženy v tradičních krojích na kolech.

Vedení města Arles v současnosti prezentuje svůj vstřícný postoj k umění každý rok pořádáním mezinárodního festivalu fotografie, který má návaznost na místní velmi uznávanou národní školu pro fotografy. Význam města v daleké historii lze poznat i za hradbami, v nekropoli Alyscamps, kde z kamenných sarkofágů trochu mrazí.

Unikátní římský hřbitov Les Alyscamps je plný dochovaných sarkofágů, hrobek a kaplí ve stínu alejí stromů.

Po dlouhé cestě přichází relax v letovisku La Grande-Motte

Po více než 1500 kilometrech napříč Německem i s trajektem do Kostnice, po členitých cestách Švýcarskem, pak nádhernou Francií, kde jsou snad nejdražší dálnice na světě, si každý zaslouží relax u moře. Zatímco dosud to byly oblasti Alpes a Provence, teď je možné poznat Côte d’Azur na vlastní oči. Známé letovisko Azurového pobřeží na jihu Francie je městečko La Grande-Motte, poblíž města Montpellier.

Azurové pobřeží je charakteristické čistými plážemi s jemným bílým pískem a pozvolným vstupem do moře. V letoviscích jsou vybudovány vlnolamy z kamenů, takže se mohou koupat bezpečně i děti a senioři. Na pobřeží se můžete procházet jako na kolonádě, posedět v bezpočtu restauracích, kavárnách a cukrárnách. Pro děti jsou při- praveny atrakce a hřiště. La Grande-Motte poznáte podle architektonického stylu hotelů u pláže ve tvaru pyramidy.

Aktivnější turisty nadchne městečko Saintes Maries de la Mer s dlouhými bílými plážemi, nefalšovanou atmosférou přístavu a výbornými restauracemi. Z přístavu jezdí lodě na vyjížďky do delty řeky Rhony. Kdo si půjčí kolo a vyrazí na cyklotrasu do oblasti Camargue bude ohromen mnohotvárnou přírodou s plameňáky na dosah ruky. Určitě stojí za to dojet až do městečka Aigues Mortes podívat se na památkově chráněné středověké hradby.

Arles je také bránou do unikátní oblasti Camargue, kde řeka Rhona vtéká do Středozemního moře. V její velmi členité deltě vznikají jezera, bažiny i slané mokřady, lemované rákosem a sítinou, které jsou domovem mnoha druhů ptáků včetně populárního růžového plameňáka.

Velká část oblasti, kde se specificky mísí sladká voda s vodou z moře, je chráněná přírodní rezervace. Na travnatých pásech v sušších místech nepřehlédnete pasoucí se černé camaguerské býky. Nezvyklou černobílou kombinaci doplňují volně se pohybující bílí koně polodivokého plemene, jež žije jen v této oblasti. Pod sedly honáků dobytka jsou velmi rychlí, ale také vydrží v horku stát v bažině bez hnutí. Cestou do městečka Saintes Maries de la Mer je několik rančů, kde si můžete domluvit projížďky. Do biosférické rezervace, s možností sledování ptáků v jejich přirozeném prostředí, je vstup umožněn, ale jen po značených trasách.

V deltě jsou také vhodné podmínky pro pěstování rýže. Místní rýže je registrovanou značkou zěměpisného původu. Kromě bílozrnných odrůd se pěstuje i rýže červená a černá. Čistě místním produktem je také sůl jemné chuti ve formě drobných vloček.

Kuchyně v Provence: Máslové croissanty vás budou doprovázet celou Francií, podávají se ke kávě, běžná snídaně mimo hotel zahrnuje kávu, džus, croissant a bílé pečivo s džemem. Pokud máte chuť na vajíčka, většinou je to nadýchaná omeleta, například se šunkou. Šunkou se ale myslí jemné sušené plátky jako prosciutto. Je vynikající v lehkém salátu s melounem a sorbetem, který v horku osvěží. Na pořádný steak se vydejte do oblasti Camargue, kde se připravuje z masa místních černých býků. Tady nezapomeňte ochutnat rizoto nebo paellu, protože místní rýže má výjimečně jemnou a přitom výraznou chuť. Zkuste také saláty, na sladká rajčata a buclaté olivy s kozím sýrem a provensálským kořením budete vzpomínat. Výborné jsou ančovičky v salátu i na pizze. U moře si dejte čerstvé ryby, steak z tuňáka nebo velmi oblíbené pečené slávky (černé mušle) s česnekem a bylinkami. Ochutnejte víno, zejména v oblasti Avignonu, a domů si kupte likéry, lahodný mandlový či bylinkový na trávení.

Text a foto: René Pajurek

Napsat komentář