logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Tři starty a jeden cíl – Lysá hora v Beskydech

Datum: 18.05.2019

07-Lysa_hora

Lysá hora je se svou výškou 1323 m nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd a je považována za královnu těchto hor. Nachází se na katastrech obcí Ostravice, Staré Hamry, Krásná a Malenovice a právě ze tří z těchto obcí je možné se na ni dostat.

Trasa č. 1: Z Frýdlantu nad Ostravicí

Nejdelší cesta na vrchol Lysé hory začíná ve Frýdlantu nad Ostravicí, kam jezdí vlaky i autobusy pravidelně z Frýdku – Místku a Ostravy i ze směru od Frenštátu pod Radhoštěm. Je to trasa dlouhá 11 kilometrů, vede přes část obce Malenovice a před vrcholem Lysé hory je stoupání na Hradovou.

Začátek tohoto tripu si můžete zpříjemnit kvalitní čerstvou kávou i dobrou snídaní v Café de Maré, nejlepší kavárně ve Frýdlantu (u jediného kruhového objezdu ve městě). Nabízejí tu kávu značky Portioli, což je harmonicky vyvážená směs 70 % robusty a 30 % arabiky. Nejlepší presso široko daleko. Ke kavárně je to sice z nádraží mírná zacházka směrem k náměstí, ale určitě stojí za to. Na žádné z dalších popsaných tras už totiž tak fantastickou kavárnu nenajdete. Nad kavárnou je známá ordinace lékařské estetiky.

Pokud cestujete autem nebo na motorce, dá se trip zkrátit tak, že zaparkujete u hotelu Bezruč, dál je už cesta jen horským terénem. Po červené značce pak budete stoupat asi šest kilometrů až na vrchol Lysé hory. První čtvrtina této cesty vedoucí k Hradové je velmi strmá. Stejně tak náročná je i poslední čtvrtina z Malchoru přímo na vrchol.

Mezi těmito dvěma vrcholky se nachází kamenná mohyla Ivančena (925 m n. m.), postavená na památku pěti skautů, popravených za účast v protinacistickém odboji. Kameny vršící se kolem kříže přikládali kolemjdoucí k uctění památky mrtvých. Kámen po kameni tak začala vyrůstat mohyla, která se v průběhu času, přes nástup komunismu v roce 1948 a následný zákaz Junáka, začínala z malého pomníčku padlým kamarádům stávat symbolem skautské nezdolnosti a protestem proti nesvobodě. Skauti, trampové, ale i obyčejní lidé si výstupem k Ivančeně začali připomínat také další hrdiny protinacistického odboje. Vyjadřovali tím také vzdor proti vládnoucímu bolševismu.

Trasa č. 2: Z Ostravice

Druhá trasa začíná na Ostravici rovněž od železniční stanice, která je konečnou pro všechny vlaky (kvůli přehradě Šance trať dál nevede). Přejdeme přes železniční přejezd, po chvíli přes most přes řeku Ostravici a pokračujeme po asfaltové cestě chatovou oblastí mírným stoupáním po červené turistické značce. Rozcestí Butořanka je podle označníku z Ostravice 4 kilometry a je to zhruba polovina cesty (ta lehčí) na Lysou horu. Na Butořance zahýbáme prudce doleva a přicházíme k několika stavením.

Poslední míjíme po dvaceti minutách stoupání na místě, kde naše cesta kolmo křižuje lesní cestu. Po dalších dvaceti minutách stoupání lesem přicházíme k rozcestí Lukšinec, kde je turistické odpočívadlo. Odtud je to na vrchol už jen 3 kilometry. Tuto trasu na Lysou horu turisté využívají nejčastěji.

Trasa č. 3: Z Papežova (Krásná)

Tato poslední trasa začíná v obci Krásná, v místě označeném na mapě i na rozcestníku jako Papežov (600 m n. m.), kde je parkoviště pro 20 aut. Celá cesta z parkoviště až na vrchol Lysé hory je asfaltová a slouží k zásobování turistických chat a meteorologické stanice (vjezd jen s povolením). Tato trasa je také hojně využívaná cyklisty se všemi typy kol, s “elektrickou výpomocí“ nevyjímaje.

K rozcestníku Pasička dojdeme z parkoviště po necelých třech kilometrech. K této křižovatce dojdeme také, pokud se rozhodneme na Lysou horu vydat z Bílého kříže, což je nejen osada, ale i Boží muka. Kousek od Bílého kříže se nachází experimentální ekologické pracoviště v podobě skleníků, kde se například sleduje množství uhlíku. Po dalších třech kilometrech se dostaneme k rozcestníku Zimný, který je už ve výšce 1050 metrů. Odtud je to na vrchol jen dva a půl kilometru. Pokud si budeme chtít cestu zkrátit, nemusíme jít traverzovitou asfaltkou až na vrchol, ale přímo horskou pěší cestičkou křižující tuto asfaltovou cestu. Výšlap je pak ale náročnější.

Celková délka tripu z parkoviště na vrchol Lysé hory je 8,5 km. Výhled na Beskydy není sice tak jedinečný jako při výstupu z Frýdlantu, ale je to nejméně náročná cesta.

O cestě na Lysou horu autobusem, se můžete dočíst zde

Napsat komentář