logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Suchý vrch: Bývalá vodárenská věž na hranici Čech a Moravy

Datum: 10.12.2019

Suchý-vrch-3-5

Masiv Suchého vrchu a Bukové hory na Orlickoústecku je zajímavým místem z mnoha ohledech. Vystoupat ke Kramářově chatě na Suchém vrchu můžete z Moravy – po serpentinách z Červené vody na Králicku, nebo z české strany – od Jablonného nad Orlicí.

Tradiční Kramářova chata z roku 1928 vybudovaná podle návrhu architekta Jaroslava Stejskala byla nově otevřena po více než roční rekonstrukci v červenci 2012 a má také svůj takříkajíc vodní aspekt. Přilehlá rozhledna totiž byla původně vybudována na počátku 30. let minulého století jako vodárenská věž podle návrhu architekta A. Patrmanna. Rozhledna je betonová, tvarem připomíná hřib, je vysoká 33 metrů a vyhlídková plošina se nachází zhruba 25 metrů nad okolním terénem (128 schodů). Ochoz rozhledny byl zastřešen v 60. letech (kdy byla také osazena televizními anténami), zastřešení bylo uvedeno do současného kuželového tvaru v 80. letech minulého století.

V případě pěkného počasí je odsud úžasný výhled na Orlické hory, Jeseníky, Králický Sněžník nebo Polsko (Kladsko).

Chata a přilehlá rozhledna si s sebou nesou historii, která dobře demonstruje vývoj našich zemí na hranici s Německem ve 20. století. V březnu 1939 byla zabrána německou armádou a sloužila jako rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce opět sloužila turistům. V letech 1953 – 1961 sloužila československé armádě. Pak byla opět vrácena pro veřejné využití. O sametové revoluce proběhla neúspěšná privatizace a chata byla dlouho veřejnosti zavřená. V létě 2003 vyhořela. Příčinu požáru se objasnit nepodařilo. Obecně tradováno je to, že chatu někdo zapálil úmyslně.
Rozhledna bývá otevřena od devíti ráno a pěti odpoledne v průběhu celého roku. Vstup si můžete koupit v bufetu v Kramářově chatě. V létě bývá místo cílem pěších a cykloturistů, v zimě můžete využít desítky kilometrů udržovaných tratí pro běžkaře.

Napsat komentář