logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Stezka Valaška – klenot Moravskoslezského kraje

Datum: 13.01.2020

Stezka_v_Oblacich-Pustevny

Na Pustevnách, v hustém smíšeném lese na ploše cca 9000 m2, vznikl klenot Moravskoslezského kraje, Stezka Valaška. Tato unikátní stezka respektuje požadavky na začlenění stavby do krajiny a ochranu přírody. Při její stavbě bylo vykáceno pouze 28 stromů, z nichž bylo 17 označeno ochranáři jako zničené. Stezka Valaška byla vystavěna s ohledem a důrazem na ochranu životního prostředí a respektováním krajinného rázu. Po dostavbě Stezky se kladl důraz na zpětné uvedení okolí do původního stavu. Momentálně návštěvník nepozná, že se zde stavělo. 

Celá stavba stezky je velice nápaditě řešena s použitím přírodních materiálu, a to především dřeva. Nabízí unikátní technické řešení konstrukce, ručně pletené síťové zábradlí  a adrenalinovou podlahu ze štípaného dubového dřeva. 

Stezku lze nejen projít, ale i prožít. Jsou zde informační tabule s označením míst, která lze z vyhlídky vidět a jejich vzdálenost.  Na stezce je několik odpočinkových ramp o velikosti cca 250 m2 s lavičkami a sedacími vaky.  Stezka Valaška má bezbariérový profil. Stezka je vdodná pro všechny věkové kategorie návštěvníků a také zpřístupněna pejskům. Nejvyšší patro stezky je ve výšce 1099 m a můžete z něj vidět do tří zemí. Česka, Polska a Slovenska. 

Zajímavosti o Stezce:

  • na stavbu bylo použito 555 m3 dřeva
  • stezka je dlouhá 660 m, lesní cesta po věž je dlouhá 435 m
  • po stezce návštěvník projde (tam a zpět) 1 320 m
  • nejvyšší patro 22 metrové vyhlídkové věže je ve výšce 1099 m n. m.
  • dohled do okruhu až 100 km

Adrenalinové atrakce:

  • český unikát – nejdelší jednoramenný skleněný skywalk v Evropě, který evokuje pocit, že člověk stojí ve vzduchu (je ukončený skleněnou podlahou a skleněným zábradlím, sedm metrů do prostoru a 30 m nad zemí)
  • nejdelší himalájský lanový zavěšený chodník v ČR o délce 150 m, který visí v prostoru na čtyřech ocelových lanech
  • nejvýše položené  dětské trampolíny v Evropě
www.stezkavalaska.cz  

Napsat komentář