logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Stará skalní struktura pod Antarktidou

Datum: 30.05.2019

5d2fe876ffd83fd37d7c1321def7e8a2

V srdci ledového příkrovu Ross se nachází stará skalní struktura, která pomáhá určit, kde led Antarktidy roztaje a kde zůstane pevný a zamrzlý.

Struktura je stará tektonická hranice, pravděpodobně vytvořená během zrození antarktického kontinentu nebo krátce nato. Podle nového výzkumu publikovaného 27. května v časopise Nature Geoscience tato hranice chrání linii ledového šelfu. Geologie vytvořená touto hranicí zabraňuje teplé oceánské vodě se dostat až k tomuto šelfu. Cirkulace oceánu poháněná tou samou geologií má však za následek intenzivní letní tání podél východního okraje šelfu.

“Viděli jsme, že geologická hranice prohloubila mořské dno na východní straně Antarktidy mnohem hlouběji než na západní, a to ovlivňuje způsob, jakým oceánská voda cirkuluje pod ledovým šelfem,” popsala vedoucí výzkumnice Kirsty Tinto ve své zprávě.

Rossův šelfový ledovec

Rossův šelfový ledovec je ledová pokrývka o rozloze necelých 480 tisíc čtverečních kilometrů tlustá několik desítek metrů.  V současné době je ledový šelf stabilní, jak psali Tinto a její kolegové v Nature Geoscience, ale geologické a námořní záznamy ukazují, že se v daleké minulosti již jednou odtrhnul.

Abychom porozuměli dynamice antarktického ledu, použili Tinto a její kolegové data z přístroje IcePod umístěném na letadle, který obsahuje nástroje, sbírající informace o tloušťce a struktuře ledového kru a také z čidel, které detekují magnetické a gravitační anomálie pod ledovým příkrovem. Magnetické minerály, nalezené například v magmatu nebo jiném skalním materiálu pod Antarktidou, mohou v těchto místech měnit hodnoty magnetického pole. S těmito údaji vědci rekonstruovali mapu ledového šelfu a skály nacházející se pod nim.

Našli ostrou přechodovou zónu rozdělující ledovou plochu. Tato přechodová zóna je vlastně linie vymezující geologii západní a východní Antarktidy. Kdyby byla Antarktida ve tvaru kola, hranice by vypadala trochu jako mluvené slovo, vycházející z místa trochu mimo centrum. Tato přechodová zóna je vlastně linie vymezující geologii západní a východní Antarktidy. Na západě jsou skály kombinací sedimentem a magmatem, které se formovaly tektonickými interakcemi.

Vliv geologie

Tato nově objevená tektonická hranice u Rossova šelfovýho ledovce, je důležitá, protože pomáhá utvářet mořské dno pod ledem. Na východě je mořské dno v průměru o 670 metrů hlubší. Na západě, je průměrná hloubka 560 metrů. Vědci k těmto novým geologickým znalostem použili počítačový model, aby ukázali, jak mořské vody cirkulují. Dobrou zprávou je, že geometrie mořského dna udržuje teplejší oceánskou vodu daleko od šelfu Ross.

Co to tedy znamená pro oteplování Antarktidy? V blízké budoucnosti by měla být hranice ledového šelfu stabilní, alespoň při mírné změně klimatu, napsali vědci. Ale teplotní pohyby v antarktickém klimatu budou mít velký dopad na to, jak rychle bude rozrávat přední hrana šelfu.

Napsat komentář