logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Slezské moře u Bruntálu: Ráj pro rybáře, plavce i cyklovýletníky

Datum: 24.09.2018

Slezská-Harta-3

Vodní nádrž Slezská Harta u Bruntálu je svou rozlohou největší u nás. Jde také o naši nejmladší vodní nádrž, která se začala budovat v roce 1987, a napouštění urychlily katastrofální povodně v roce 1997. I přes úžasnou okolní krajinu Nízkého Jeseníku zůstává oblast poněkud stranou masového zájmu turistů a dovolenkářů (i když i v tomto ohledu se v posledních letech mnoho změnilo). A je to škoda, protože jde o místo, kde se dá bez problémů strávit letní dovolená plná zajímavých zážitků.

V létě můžete vyrazit ke Slezské Hartě chytat ryby, koupat se, jezdit na kole, procházet se okolo vodní plochy pěšky nebo využít některou z možností a vyrazit na vodu na lodi, na šlapadle nebo jiném plavidle. Více informací o turistické dění v regionu se můžete dozvědět například www.slezskaharta.eu.

Ubytování je nejjednodušší domluvit v Leskovci nad Moravicí nebo Razové. V obou obcích funguje několik pensionů nebo možností ubytování v soukromí. V obou je také obchod, několik hospod/restaurací a další občanské vybavenosti.
Leskovec nad Moravicí je zároveň místem, kde funguje půjčovna šlapadel a dalších plavidel. Více se o této možnosti dozvíte zde – www.lodenavode.cz. Jízda na motorové lodi na přehradě stojí za to a návštěvníci by si ji rozhodně neměli nechat ujít.

Poblíž Razové kousek od vodní plochy najdete unikátní přírodní památku Razovské tufity. Jde o opuštěný lom horniny, která vznikla sopečnou aktivitou Velkého Roudného, který tvoří dominantu oblasti na druhé straně přehrady, než leží Razová. Více se o unikátní lokalitě, která vyzařuje tajuplnou atmosféru, dozvíte například zde. K tufitům se dostanete například po louce zhruba kilometr od Centra Slezská Harta. Jde o citlivě provedenou rekonstrukci bývalého statku na penzion a školicí centrum a zároveň možnost, kde se ubytovat s blízkým přístupem k vodě i dalším zajímavým místům v oblasti. Více informací se dozvíte na webu www.centrumslezskaharta.cz.

Cyklisté i pěší turisté můžou na jednodenní výlet vyrazit například z Razové do Leskovce a zpět. Silničky a polní cesty podél vodní plochy jsou dobře udržované. Cesta vede místy několik metrů od vodní hladiny a je možné se vykoupat, místy stezka vystoupá několik desítek metrů nad přehradu a otevírají se krásné výhledy na dominantní Velký Roudný nad protějším břehem a masiv Hrubého Jeseníku za Bruntálem. V Leskovci je pak možné vyrazit na vodní hladinu, jak bylo popsáno výše.

Poněkud nelogické se při putování podél přehrady zdá to, že na řadě míst správce vodní díla – tedy Povodí Odry – upozorňuje na zákaz stanování, rozdělávání ohňů a vjezdu autem. Tento zákaz není během letního víkendu vůbec respektován a provoz na místních úzkých komunikacích je poměrně živý.

Foto:Marek Síbrt

Napsat komentář