logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Slezské moře plné jachet a naděje

Datum: 27.06.2018

Slezska Harta 2

Slunce se opřelo do tmavě modré hladiny, na níž tančí pestrobarevné vzdouvající se plachty jachet. Trochu si zastíníte oči a pohledem polaskáte krajinu. S vědomím, že je tady krásně, se svalíte do trávy a necháte myšlenky plynout jen tak. Máte dovolenou a Slezská Harta, 13,5 km dlouhá nádrž s hloubkou až 62 m, vám pro ni nabízí ideální podmínky. O tom jsme si povídali s vedoucím hrázným  tohoto vodního díla, Jindřichem Vrágou z Povodí Odry.

Od května do října jsou tady ideální podmínky na jachting nebo windsurfing. Plocha, kterou přehrada nabízí, je dostatečně velká a pobřeží členité, navíc tady 300 dní v roce pěkně fouká. Kromě toho obce Leskovec, Roudno, Razová a Nová Pláň, které zasahují až k vodě, by mohly v budoucnu majitelům jachet poskytnout potřebné zázemí. Jachtaři přijedou na dva tři dny a nechtějí jen brázdit vodní hladinu. Chtějí se pohodlně ubytovat, nakoupit, zajít si na oběd, večer posedět u piva… Zatím tady penzionů k dispozici mnoho není, kolem přehrady není povoleno kempovat, nejbližší kemp je v podhradí pod Kružberkem. Na druhou stranu mají lidé, kteří sem přijíždějí, jistotu, že se tu nebudou prodírat davy rekreantů.

Když jsme u vody, nejjednodušší je svléknout se do plavek a zaplavat si…

Kdo nechce být moc mezi lidmi, může si zaplavat v podstatě na kterémkoliv místě přehrady, ochranné pásmo je jen na kilometr od hráze. Jinak je tady vyhlášená leskovecká pláž, která má velkou kapacitu. Travnatá plocha se mírně svažuje do vody, lidé sem za koupáním jezdí rádi. Další pláž má Roudno, solidní podmínky pro koupání jsou i v Karlovci na soutoku. Ale je dobré vědět, že kdo si zvolí třeba Rázovou, kde je záchytné parkoviště pro rekreanty, musí počítat s tím, že nejbližší hospoda je zhruba 800 metrů od vody.

A co Slezská Harta a rybáři?

Po této stránce přehradu obhospodařuje Český rybářský svaz Ostrava, je tady porybný. Rybáři sem jezdí na kapry, jsou tu i dravci, kdo rád loví, rozhodně zkrátka nepřijde. Konají se tu i rybářské závody. Kromě toho tady mají rybáři zázemí, bývalý tábor s dřevěnými chatkami, v nichž je možné se ubytovat. Pak už stačí jen koupit si povolenku a vyrazit k vodě.

Kde mají rybáři svá oblíbená místa?

Ono je to hlavně o přístupu k vodě. Levý břeh Harty je přístupnější, kolem vede hlavní tah z Leskovce do Bruntálu a k vodě se dá sjet prakticky kdekoli. Druhá strana už tak přístupná není, ale kdo si dá tu práci a sejde trochu víc dolů, má pocit, že má přehradu jen sám pro sebe.

Stavba nádrže byla zahájena v roce 1987 a dokončena poměrně nedávno – v roce 1997. Láká sem vidina zatopených míst potápěče?

Oblíbený je zatopený most, který je 35 metrů pod vodou. Potápěči jej najdou kousek od Leskovce. Ale když se k němu chtějí dostat, musí počítat s tím, že na Slezské Hartě nesmí používat lodě se spalovacím motorem. Jen pohon na elektřinu, lodě s plachtami nebo vesly.

Pobyt u přehrady nemusí být spojen jen s vodními sporty. Co když sem přijedou rekreanti, kteří dávají přednost cyklistice nebo houbaření?

Zhruba před deseti lety bylo v okolí vybudováno přibližně 133 km cyklotras, což hovoří za vše. Terén je příjemný, příroda nádherná, lze vyrazit na Kružberk, který je 12 km od nás, Bruntál má moc pěkný zámek a historické centrum města, některé stezky končí až v Jeseníkách. Jsou to krásné výlety. Jedete, za jasného počasí vidíte vrcholek Pradědu a za vámi je vodní plocha Slezské Harty, Odersko… A houbaření? Řeknu to na rovinu. Když rostou, tak všude. Nízké Jeseníky, to jsou jehličnaté lesy, ideální stav třeba na suchohřiby. Kdo nerad sbírá houby, vyrazí na ostružiny nebo borůvky. Bývá tu modro!

Ale lidé Na Slezskou Hartu jezdí i z dalších důvodů…

To máte pravdu. Povodí Odry pravidelně organizuje na všech svých přehradách den otevřených dveří, který bývá v březnu. Návštěvníci se mohou podívat dovnitř hráze, projdou si injekční štoly i hlubinný objekt. Prohlídka trvá okolo půldruhé hodiny, zájem o ni je velký. Zájemce, kteří se objednají ve větším počtu, provádíme v průběhu celého roku. Směřují sem školní výlety, exkurze z firem, každoročně sem jezdí i skupina motorkářů, aby si prošla vnitřek hráze. Jinak tady spoustu diváků každý rok přitáhne mezinárodní soutěž zaměřená na záchranářství, kterou organizuje bruntálský hasičský záchranný sbor, hasiči z Ramzové zase přišli s Hartamanem, což je hasičský víceboj, který prověřuje schopnosti a fyzickou zdatnost hasičů. Ti třeba v hrázi vybíhají 150 schodů v plynových maskách! Pořádají se tu závody v plavání psů, v červenci můžete přijet na závody jachtařů, v srpnu bývají v Leskovci hody, přijíždějí sem vodácké tábory, skauti… Slezská Harta přitahuje čím dál víc lidí. A to je dobře. Jen ať všichni vědí, že tady je! Lenka Gulašiová

Napsat komentář