logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

Datum: 26.08.2020

f306ee56-50e5-4ab0-a34c-a7c447fe1e94

Stejně jako tartany, kilty, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska, tak také skotské hry, plné soutěží, hudby a tance jsou součástí starobylé skotské tradice. Již podvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, a to již v sobotu 29. srpna 2020. Nebude chybět ani již tradiční možnost stanování přímo před areálem zámku.

I přes nepřízeň situace, kdy je velice striktně omezena návštěvnost festivalů (aktuálně 1.000 návštěvníků), se pořadatelé rozhodli nevzdat to a nepřerušit tradici. Letošní jubilejní 20. Skotské hry Sychrov budou! Možný je však vstup pouze se vstupenkou zakoupenou předem.

Skotské hry jsou staré jako samotné Skotsko, ba dokonce ještě starší; zmínky o nich se zachovaly už v dobách starých Římanů. Na zámku Sychrov na Liberecku se Skotské hrykonají od sobotního rána do pozdní sobotní noci 29. srpna 2020.

Skotské hry před staletími

Jak vznikly skotské hry? Podle starých zpráv třeba v roce 844 král Skotů Keneth MacAlpine zorganizoval třídenní hry proto, aby před bitvou udržel armádu zaměstnanou, další vládce Skotů si během her vybíral nejrychlejší a nejsilnější Skoty do elitní osobní gardy. Vedle králů ovšem hry pořádali i jednotliví klanoví náčelníci či šlechtici, později se jejich organizace ujala města nebo vesnice.

Dnes se zdaleka nepořádají jen ve Skotsku, protože akční Skotové své tradice dokázali rozšířit po celém světě. První skotské hry ve východní Evropě se konaly v roce 2001 právě na zámku Sychrov. Měly takový úspěch, že se nakonec v Česku usadily natrvalo a Sychrov letos otevírá Skotům své brány již podvacáté.

Soutěže, hudba, tržiště a whisky

Když byli příznivci Skotských her Sychrov zvyklí na páteční neoficiální večerní program, ten se letos konat nebude. Začíná se v sobotu 29. srpna 2020 v 9:15 a ukončení je plánováno o půlnoci 30. srpna.

Za doprovodu reprodukované ceilidh hudby zájemcům skotské tance předvedou a posléze i naučí členové taneční skupiny Caledonian Club. Pro žíznivé a hladové bude připraveno občerstvení a koktejlový bar s pořádnou dávkou lahodné whisky i whiskey. Již potřetí, v 20leté historii Skotských her, vás pořadatelé zvou na stylový skotský Golfový turnaj. Těšte se na sportovní servis a atmosféru země, která dala světu golf.

Dudáci, sokolníci a těžkoatletické soutěže

Během soboty uvidíte (a zejména uslyšíte) také skotské dudáky, skotskou a irskou folklorní i moderní hudbu a samozřejmě nebudou chybět ani populární skotské tance. Děti si užijí nejrůznější soutěže a divadelní představení, chybět nebudou ani historické skotské vojenské tábory, lety cvičených dravých ptáků anebo ukázky a možnost vyzkoušení golfu (původního skotského sportu).

A samozřejmě si můžete prohlédnout zámecké interiéry nebo se projít rozlehlým zámeckým parkem s řadou romantických staveb včetně Vodárenské věže, technické památky z roku 1891. Na centrální ose parku proběhnou tradiční skotské těžkoatletické soutěže, které se od letošního roku dělí na dvě části – amatérskou a profesionální. Zápasit se bude v těchto disciplínách: hod závažím do dálky, hod závažím do výšky, vrh kamenem, hod kládou a hod skotským kladivem.

Vstupenka na sychrovské Skotské hry stojí 500 Kč, děti do 15 let neplatí nic. Děti do 15 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P vstup zdarma, psi mají vstup zdarma (pouze na vodítku, pod stálým dohledem majitele a veškeré psí nečistoty, budou ihned uklizeny). Již tradiční se stala možnost stanování přímo před areálem statního zámku Sychrov. Placené tábořiště je k dispozici od pátečního odpoledne do nedělního odpoledne.

Napsat komentář