logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Sicilský trip: Z Katánie do Taorminy

Datum: 10.10.2019

09-Catania-namesti 04-Catania-pohled_na_Etnu 28-Catania_Giro_dItalia

Sicílie pro nás není už tak vzdálená, jak by se mohlo zdát. Nízkonákladové lety provozuje WizzAir do sicilské Katánie přímou linkou z polských Katovic. Nebo s jedním přestupem, vždy v Bergamu, se lze do Katánie také dostat s RyanAirem z Prahy nebo z Bratislavy. Rušné město protkané památkami na úpatí sopky Etny má co nabídnout.

Katánie je staré přístavní město na východním pobřeží Sicílie. Leží na úpatí dosud stále aktivní sopky Etny (3.323 m) a proto je často ideálním výchozím bodem pro trip na tuto horu. Tam se můžete dostat místní dopravou – autobusem AST, který jezdí pouze jednou denně vždy v 8.15 hod z hlavního nádraží, které je na Piazza Giovanni XXII. Cesta busem k turistické chatě pod vrcholem trvá skoro 2 hodiny, skoro stejnou dobu pak trvá samotný výšlap až k okraji sopky. Cena jízdného vyjde na 6.20 € za zpáteční jízdenku. Zpátky z Etny vyjíždí autobus vždy jen v 16.30 hodin. Můžete také využít služby místních cestovních kanceláří, které výlet na Etnu spojují s exkurzemi nebo trekem na vrcholu, v takovém případě ale počítejte s cenou 35 až 50 € za osobu, včetně lehkého občerstvení.

Bazilika svaté Agáty vévodí náměstí Piazza Duomo.

Při výběru hotelu v Katánii můžeme doporučit ubytovat se přímo v centru, kde se nachází největší množství památek a kde se velice snadno dostanete Alibusem přímo z letiště. Ten jezdí každé půl hodiny a vyjde vás na 4 €. Vystoupit můžete až na konečné – na ulici Via Etnea, což je vlastně samotné centrum města. Na vlakové nádraží, ze kterého se přímým spojem dostanete do nádherné Taorminy nebo do starobylého města Syracusy je to z centra 15 minut chůze.

Katánie je dobrým místem pro trek na Etnu v kombinaci s autobusem, případně i s lanovkou. Pokud tuto sopku nehodláte navštívit v období červen až srpen, připravte se na vrcholu sopky na teploty kolem bodu mrazu a k tomu na nestálé počasí.

Via Etnea je rušná ulice s mnoha obchody končící na velkém náměstí Piazza Duomo, kterému vévodí bohatě zdobená Bazilika svaté Agáty, patronky Katánie. Erupce Etny a zemětřesení baziliku několikrát poškodily, ale byla vždy nově postavena, naposledy v barokním stylu. V rámci prohlídky katedrály stojí za to vyjít po schodech na balkon kopule (vstupné 3 €) a vidět shora centrum města, park Villa Bellini i vrchol Etny v pozadí. Pod bazilikou je vstup do starobylých lázní (vstupné také 3 €). Na náměstí stojí také známá fontána se sochou slona a můžete zde posedět v jedné z mnoha kaváren.

Jedna z etap slavného cyklistického závodu Giro d’Italia projíždí ulici Via Etnea v Katánii.

Pokud se vydáte na západ od Piazza Duomo, cesta do kopce vás zavede k bývalé akropoli, na jejímž svahu je Řecké divadlo. Ulicí směrem na jih dojdete ke hradu Castello Ursino.

Teatro Greco v Catanii je od basiliky svaté Agáty jen 15 minut pěšky.

Taormina je turisty velmi oblíbené město asi hodinu cesty vlakem z Katánie (lístek stojí 4,40 €).

Do Taorminy je přímý vlakový spoj z Katánie. Cesta regionálním vlakem trvá asi hodinu.

Z vlakového nádraží můžete jet autobudem za jedno euro až lanovce. Tou se dostanete na horní část města, kde můžete navštívit slavné Teatro Romano s nádherným výhledem na celé město a moře. Vstupenka stojí 10 € pro dospělého, mládež do 26 let má vstup za polovinu. S průměrem 120 metrů je toto divadlo druhým největším svého druhu na Sicílii. Zachovala se velká část hlediště, pódia i zázemí, navštívit můžete i muzeum artefaktů a na 3D vizualizaci obdivovat, jak krásná a důmyslná stavba to kdysi byla.

Teatro Romano v Taormině s úžasným výhledem na město a pobřeží.

Cesta do centra města vede uličkami s bal­kony plnými květin a keramickou výzdobou. Hlavní ulice má spoustu malých obchodů, kaváren a cukráren. Mají tu báječnou zmrzlinu (i v briošce), domácí nanuky, dobroty ze sicilských pistácií, mandlí a oliv.

Uličky v Taormině jsou velmi malebné.

Z náměstí je dechberoucí výhled na celé pobřeží, cestou zpět je vidět zasněžený vrchol sopky Etny.

Teatro Romano v Taormině s úžasným výhledem na město a pobřeží.

Napsat komentář