logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Seychely byly sice pro Krejčíře nudou, pro ostatní je to však ráj na Zemi

Datum: 25.01.2020

canstockphoto Vallee De Mai thomas-lipke-1253722-unsplash alin-meceanu-573383-unsplash

Na Zemi není mnoho míst, kde se želvy cítí tak neohrožené, že přicházejí na břeh za denního světla, aby zde nakladly vejce. Seychely jsou místem, kde to je běžné. V průměru se pouze asi jen jedna z 1000 mořských želv dožije dospělosti. V jiných částech světa želvy vyhledávají temná osamocená místa, kde by mohly naklást svá vejce. To ale neplatí právě na Seychelách, zde jsou pláže obklopené původními lesy, které jim zajišťují určitou míru bezpečnosti i za denního světla. Klid je tu cítit všude a nejen pro želvy, pro známého českého uprchlíka Radovana Krejčíře, který zde pobýval 19 měsíců, tu byl klid až moc velký…

Souostroví 115 ostrovů spojující víc než milion čtverečních kilometrů oceánu, ukrývá bohaté a pestré životní formy rostlin a zvířat, které jsou asi nejcennějším bohatstvím Seychel. Obyvatelé těchto ostrovů mají silné povědomí o potřebě zachování ostrovní ekologie.

První zde zakotvili Francouzi s cílem usadit se a vytvořit nový domov. Šlo o velmi pestrou pionýrskou výpravu osadníků – účastnilo se jí patnáct bělochů, pět Indů a osm Afričanů. V roce 1814, kdy se Seychely staly britskou kolonií, tu už žily tři a půl tisíce lidí… Pod britskou správou ostrovy zůstaly až do roku 1976, kdy získaly nezávislost. Seychelané dodnes tvoří koktejl nejrůznějších národů a ras. Přistěhovalci sem přicházeli ze všech světových stran a každý přispěl svými zvyky a tradicemi do kulturního mixu, který harmonicky vytvořil dnešní národ Kreolů, celkem pouhých osmdesát tisíc obyvatel. Díky vlivům, které na Seychely přicházely ze všech kontinentů, panuje fascinující pestrost i v architektuře, hudbě nebo místní kuchyni. V lidové kultuře Seychelanů hrají pak nesporně zcela přednostní roli africké černošské tradice, které moc turismem dotčeny nejsou.

Na ostrov Mahé v souostroví Seychel se dostanete z Prahy s Qatar Airways s přestupem v katarském městě Doha. Cena zpáteční letenky se pohybuje mezi 15 až 20 tisíci Kč.

Seychely v číslech

  • 115 ostrovů
  • 1 500 km od Afriky
  • 1976 – rok nezávislosti
  • 30°C je průměrná teplota v květnu, což je nejlepší měsíc pro dovolenou
  • 300 000 návštěvníků ročně
  • 15 procent populace pracuje v turismu
  • 275 druhů ptáků žije na ostrovech
  • 88 procent země je zalesněno
  • 42 procent země je chráněno
  • 114,6 litrů piva na osobu je na ostrovech ročně vypito (pouze v ČR se vypije více)

Napsat komentář