logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Sacramento – poklidné hlavní město dynamického státu

Datum: 01.03.2020

29-Kalifornie 35-Kalifornie 32-Kalifornie

Samotné Sacramento působí spíše klidnějším dojmem na to, že je to hlavní město třetího nejlidnatějšího státu USA. Oproti velmi uspěchanému Silicon Valley, o kterém píšeme dále v naší reportáži je to velký rozdíl. První Evropané, kteří se do oblasti dnešního Sacramenta dostali, byli Španělé. Místo objevil v roce 1808 Gabriel Moraga, důstojník, který zde pojmenoval mnohé řeky, jejichž názvy se postupem času anglicizovaly nebo zkrátily.

Třeba řeka Merced se původně jmenovala El Río de Nuestra Señora de la Merced. Město samotné vzniklo až v polovině 19. století. Ačkoliv zde již dříve byla osada, teprve v roce 1850 bylo Sacramento uznáno městem. Byla to doba, kdy do Spojených států kvůli opiovým válkám v Číně proudilo množství čínských imigrantů, kteří doufali, že zde budou moci žít lepší život. Ti zde dokonce měli svou vlastní čtvrť, ale ne moc dlouho. Číňané čelili násilí, diskriminaci a nezřídka byly jejich domy zapalovány. Nedaleko Sacramenta bylo také naleziště zlata a město se stalo součástí „zlaté horečky“ v letech 1848–1855.

Hlavním městem Kalifornie bylo Sacramento ustanoveno 1. ledna 1855. Založeno však bylo o 16 let dříve.

V samotném Sacramentu (červeně vyznačené území) žije kolem půl milionu obyvatel, což je desetkrát tolik, kolik žije v hlavním městě Nevady. Hlavní město Kalifornie je tak šes-tým největším městem v Kalifornii a devátým největším hlavním městem ve Spojených státech. V celé aglomeraci hlavního města (bíle vyznačené území) však žije přes dva miliony lidí.

Skutečně zlatý most v Kalifornii není ten v San Francisku, ale je to zvedací most Tower Bridge v Sacramentu, který na západě spojuje Sacramento s okrskem Yolo. Stavět se začal v roce 1934 a o rok později byl již dostavěný. Původně byl natřený stříbrnou barvou, občané města si však stěžovali na jeho silný odlesk a tak byl v roce 2002 natřen zlatou barvou. Je také průchozí pro pěší a protější nábřeží slouží pro pořádání různých akcí. My jsme měli štěstí zhlédnout přehlídku starých veteránů a mohli si tak chvíli připadat jako na Kubě. Na nábřeží blíže k Sacramentu se nachází historické centrum s různými restauracemi a obchody.

Napsat komentář