logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Rybník ve stínu Světa

Datum: 21.11.2019

Opatovický-rybník-3[1]

Rybník Svět nad historickým centrem Třeboně představuje nejčastější místo pro procházky turistů a návštěvníků města. Ostatně vede kolem něj naučná stezka, kterou můžete přejít po hrázi, pod níž se rozkládá areál Rybářství Třeboň, pokračovat můžete ke Schwarzenberské hrobce, dojít až ke Spolskému Mlýnu a blízké kapličce na druhé straně rybníka a kolem lázní se vrátit zpět do centra. Celý okruh měří necelých dvanáct kilometrů a trasa je svým charakterem velmi nenáročná.
Poněkud v ústraní zájmu leží vedle Světa rozlehlý Opatovický rybník, ale byla by škoda se návštěvě jeho okolí vyhnout.
Opatovický rybník je s rozlohou 165 hektarů a objemem necelé dva miliony kubíků desátým největší vodní plochou Třeboňska. Patří s datem vybudování 1367 k nejstarším v oblasti. Při stavbě byla zatopena obec Opatov, která mu dala jméno. V historii probíhaly neúspěšné snahy o propojení obou rybníků: Světa a toho Opatovického.
Kromě chovu ryb slouží vodní plocha a její okolí také k rekreačním účelům, když jsou na jeho břehu vybudované dva kempy. Jeden poblíž rybníka Svět a Schwarzenberské hrobky, druhý na protilehlé straně vodní plochy směrem na obec Branná.
Zajímavostí rybníka je také zalesněný ostrůvek uprostřed. Pod jeho hrází najdete také historický Opatovický mlýn, jehož původ sahá do počátku osmnáctého století.

Napsat komentář