Romantickým údolím Střely mezi Rabštejnem a Manětínem
Na severní hranici Plzeňského kraje asi třicet kilometrů od krajského centra najdete půvabné historické město Rabštejn nad Střelou (v současnosti část města Manětín). Místo, které se nachází uprostřed přírodního parku Horní Střela, návštěvníka v prvním momentě ohromí.
Ačkoliv v něm podle posledního sčítání obyvatel před sedm lety trvale žilo pouze 25 lidí, místní zámek s kostelem Panny Marie Sedmibolestné na ostrohu nad pravým břehem řeky působí monumentálně a připomíná, že v minulosti šlo o výrazně větší sídlo.
Ještě na přelomu 19. a 20. století žilo ve městě pět set převážně německých obyvatel. Ti byli po skončení druhé světové války vysídleni. Město již nebylo plně dosídleno. Díky svému malebnému vzhledu a krásné okolní přírodě se z Rabštejna postupně stalo rekreační sídlo a roku 1980 byl připojený k Manětínu. Symbolem tohoto městečka je, kromě zříceniny hradu ze 14. století přestavěného na barokní zámek s klášterem a zmiňovaným kostelem, také kamenný most údajně ze 14. století a řada zděných, roubených a hrázděných historických domků.
Z Rabštejna se dá vyjít po naučné stezce a po pár kilometrech se napojit na zelenou turistickou značku, která vede údolím Přírodní rezervace Střela. Naučná stezka turisty vyvede na protější břeh řeky, než leží samotné městečko. Otevře se tak například od skalnaté Vyhlídky u kříže krásný výhled na působivé centrum s dominantním zámkem, klášterem a kostelem. Pod vámi bude hluboké a zalesněné údolí Střely.
Cesta hlubokým a zalesněným údolím Střely po zelené turistické značce je dlouhá asi 10 kilometrů. Cestou narazíme na řadu bývalých mlýnů (Horův, Kozičkův, Čoubův), ale také například na bývalý železný hamr. Za vesničkou Černá Hať dojdeme na rozcestí se žlutou a následně červenou turistickou značkou. Tady Střelu opustíme a budeme pokračovat proti proudu Manětínského potoka až do Manětína. Celá trasa měří 17 kilometrů a není až na počáteční stoupání na skalnaté údolí nad tokem Střely nijak náročná. Z Manětína jezdí zpět do Rabštejna autobusy. Ale samotné městečko stojí za trochu času. Především díky svému zámku nebo barokním sochám, kostelu a domům na náměstí. I proto bývá odlehlé městečko se 14 osadami/vesničkami, které k němu administrativně patří, označováno jako barokní perla západních Čech. S rozlohou téměř 8 500 hektarů je největším katastrem severního Plzeňska.