logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Romantickým údolím jarní Moravice

Datum: 17.05.2020

Moravice-3

Kružberk je nádrž, která je klíčovým zdrojem pro zásobování moravskoslezského regionu pitnou vodou. Je to ale také malebná vesnička pod hrází zmiňované přehrady v údolí Moravice. Putování po proudu řeky až do Hradce nad Moravicí je možné od vodního díla zvládnout během jednoho dne. Je to třicet kilometrů krásnými scenériemi, jimž dominují mohutné skála nad řekou, příkré srázy s pozůstatky povrchové, nebo hlubinné těžby břidlice, ale také malebná zákoutí, nebo unikátní technické památky – například v podobě Weisshuhnova papírenského náhonu poblíž Žimrovic.

Od hráze Kružberka vede podél Moravice červená turistická značka. Projdeme kolem mohutných skalisek, které s oblibou využívají horolezci. Hlavní stěna je vysoká padesát metrů, je v ní vybudovaná umělá jeskyně a na jejím vrcholu najdeme zbytky hrádku Kružberk z 15. století. Na protější straně řeky uvidíme hospodu a pension Velké sedlo odkazující ke známému seriálu, který se v lokalitě za minulého režimu natáčel s Pavlem Novým v hlavní roli hrázného Palyzy. Trasa se po pár set metrech mírně odchyluje od řeky k místnímu chatovišti a vede nad řekou do samotné obce. Podél toku jsou ale vyšlapané cestičky, díky nimž můžeme pokračovat v bezprostřední blízkosti vody, která tady vytváří malebná zákoutí. Projdeme také kolem kružberského jezu. V obci nás přivítá turistický resort Davidův mlýn na druhé straně řeky, ale také kostel svatého Petra a Pavla z první poloviny 14. století, což z něj činí jeden z nejstarších kostelů ve Slezsku.

V samotném Kružberku je řada možností rekreačního ubytování v soukromí. Než z obce odbočíme dále do údolí řeky, uvidíme naproti silnici rozlehlý areál zotavovny a rekreačního areálu tehdejší Nové huti Klementa Gottwalda. Sláva místa je minulostí, areál hledá nového majitele, který do něj bude ochotný zainvestovat nemalé prostředky, aby jeho standardy odpovídaly současnosti.

Moravice za Kružberkem meandruje, turistická stezka nás vyvede nad prudké údolí. Na druhé straně řeky se před námi otevře krásné panorama Oderských vrchů s roztroušenou zástavbou v současnosti sloužící převážně rekreaci.

Malebným údolím Moravice, kdy se na jedné straně nad řekou zvedají prudké svahy, na stranu druhou se rozlévá do širokého údolí voda, budeme pokračovat až k bývalým lázním Jánské Koupele. Tomuto úžasnému, ale chátrajícímu areálu, který pod čerstvě novým majitel již poněkolikáté čeká na své vzkříšení, se budeme věnovat v některém z dalších textů. Atmosféra místa je v současnosti bezútěšná a tísnivá.

Vystoupáme do svahu nad bývalé lázně a z vyhlídky se před námi otevře panorama rozlehlého údolí s chatovištěm a rekreačními domky, kolem nichž bystře protéká Moravice. Vystoupáme prudce ke Kapli 14 svatých Pomocníků v nouzi, napojíme se na naučnou Břidlicovou stezku, která nás dovede do Starých Těchanovic. Cestou po poli budeme mít krásné výhledy do krajina Oderských vrchů, při dobré viditelnosti na Beskydy a Jeseníky. To platí několikanásobně, když nad obcí vystoupáme k nově vybudované dřevěné rozhledně. Odsud uvidíme vodní hladinu Kružberka, za níž se v dálce tyčí Hrubý Jeseník. Od rozhledny je to k hrázi Kružberk kousek, zhruba dva další kilometry.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář