logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Řecký Peloponés – tipy na poznávací dovolenou v kolébce evropské civilizace

Datum: 16.06.2020

pelopones-akrokorint

Peloponés, členitý poloostrov na jihu Řecka, je ideálním místem, kde strávit letní dovolenou. Moře je tu průzračně čisté a historie dýchá z každého koutu. Byla by tedy škoda neopustit vyhřáté místečko na pláži a nevyrazit na průzkum těch nejkrásnějších antických památek, příjemných městeček a jiných zajímavostí. Tady jsou tipy na místa, která byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Korintský průplav a most Rio-Antirio

Pokud na Peloponés cestujete po souši, už samotný příjezd na něj je zážitkem. Jedním ze dvou přístupových bodů je Korintský průplav. Ač jeho výstavbu započal už císař Nero v roce 67 po Kristu, náročné prokopání Korintské šíje bylo dokončeno až na sklonku 19. století. Stěny 6 km dlouhého průplavu jsou široké pouhých 23 m a navigaci lodí navíc stěžuje silný vítr a přílivové proudy. Než za pár vteřin přejedete most, který přes něj vede, určitě si tu udělejte zastávku. Zejména, když zrovna proplouvá loď, pohled je to vskutku zajímavý.

Druhým vstupem na Peloponés je visutý most spojující města Rio a Antirio. Se svými 2 880 m patří k nejdelším na světě. Elegantní konstrukce s paprskovitými lany je navíc považována za mistrovské veledílo, neboť musela překonat řadu komplikovaných technických oříšků. Mýtné je ale velice drahé, svezte se tedy trajektem, z jehož paluby se budete moci dostatečně pokochat.

Antické klenoty Epidauros a Mykény

Peloponéský poloostrov pojmenovaný podle mytického vládce Pelopa vzkvétal už v dobách mykénské civilizace ve 12. a 13. století. Po několika staletích doby temna a neklidu se opět začaly psát významné kapitoly jeho historie – zejména díky mocnému městskému státu Sparta. Ze starověkého města se toho dodnes moc nedochovalo, ale jsou tu ještě jiná místa, kde srdce milovníků antiky zaplesá.

Jedním z nich je Epidauros, místo zasvěcené bohu zdraví Asklépiovi. V dobách své největší slávy sem za zázračným uzdravením putovali nemocní až z dalekého Říma. V archeologickém areálu najdete pozůstatky svatyní, nemocnice, ubikace či tajemný tholos, v němž údajně probíhaly zvláštní léčebné rituály za pomoci hadů. Největším klenotem je starověké divadlo ze 4. století před Kristem, které je jedním z nejzachovalejších na světě. Má 55 řad, které kdysi pojmuly až 14 000 diváků, a také perfektní akustiku. Ale pozor, zpívání je zde zakázáno. Nedaleko odtud leží Mykény, srdce řecké civilizace. Obdivovat tu můžete pozůstatky kdysi velkolepého paláce, monumentální Lví bránu, schodiště a zbytky Athénina chrámu. Odpočívá zde také hrdina Trojské války, proslulý král Agamemnon.

Místo vzniku olympijských her

Nejúžasnější přehlídkou antiky je ale bezesporu starobylé město Olympia, jedna z nejzelenějších, nejmalebnějších a historicky nejvýznamnějších lokalit v Řecku. Právě tady byla v roce 776 před Kristem zahájena tradice nejvýznamnější sportovní události světa. Centrem posvátného okrsku je Diův chrám, v němž kdysi trůnila Feidiova socha vládce bohů, která byla prohlášena za jeden ze sedmi divů světa. Prozkoumat můžete kromě dalších posvátných staveb také arénu, kde zápasníci a atleti trénovali, poradní síň olympijského výboru nebo luxusní ubytovnu pro důležité hosty. Také vám nic nebrání proběhnout se na původním stadionu, kde olympijští sportovci závodili o neskonalou slávu a olivový věnec. Jakkoli jsou tyto ruiny významné, netřeba si nalhávat, že se jejich identifikace obejde bez určité dávky fantazie. Obrázek o původní podobě olympijské vesnice si ale můžete krásně dokreslit v místním archeologickém muzeu.

Středověké pevnosti a přímořská města

O něco dále v čase vás posune návštěva některé z peloponéských středověkých pevností. Hrad Akrokorint byl vybudován na majestátní, téměř 600 m vysoké vápencové skále a sehrál důležitou roli během turecké invaze. Z jeho hradeb se otevírají krásné výhledy na údolí plné olivovníků, na královsky modrou hladinu Korintského zálivu i novodobé město Korint.

Za další pevností s krásnými výhledy se můžete vydat do přístavního města Náfplio. Nese název Palamidi a vybudovali ji v 18. století Benátčané. Z jejího vrcholku vede 999 schodů do samotného městečka, které je označované jako jedno z nejhezčích v Řecku. Můžete zde strávit příjemný čas touláním se v půvabných úzkých uličkách, návštěvou několika muzeí nebo poznáváním řecké kuchyně. Doporučujeme ochutnat zejména vynikající mini koblížky loukumades v mnoha nevšedních variantách, jako třeba s pepřovou zmrzlinou, sezamem, tvarohovým sýrem a medem.

Městečkem s příjemnou přímořskou atmosférou je třeba také oblíbené Toló na břehu Sarónské­ho moře. Původ­ně malá rybářská ve­snička v letních měsících pulzuje životem a z plážových taveren se line hudba stejně jako neodolatelná vůně řeckých specialit. Můžete se tu také vyřádit u vodních sportů, vykoupat se na zlatavé pláži s průzračnou vodou nebo si zajet na šlapadle prozkoumat ostrůvek Romvi, místními přezdívaný Afroditin ostrov. Autor: Karolína Walterová z cestovní kanceláře Mundo, která pořádá poznávací zájezdy do Řecka

Napsat komentář