logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Radimovice u Tábora: Mlynářka, Čtverák nebo Krajánek v rybniční kaskádě plné tajemství

Datum: 12.09.2018

Radimovice-u-Tábora-9

Kaskáda osmi rybníků v malebné jihočeské krajině čeká na návštěvníky Radimovic u Tábora pár kilometrů severně od bývalého husitského centra. Jejich názvy jsou v některých případech velice zajímavé. Když přijedeme do obce od Tábora, vyrazíme nahoru podél rybníků od Nové Komory k Podedvornému rybníku, Velkému rybníku, Čtveráku, Mlynářce, Krajánku a Praporce. Rybníky napájí Radimovecký potok, který dále pokračuje k Táboru, spojuje se nad Novým Jordánem s Košínským potokem a přivádějí vodu do nejstarší vodní nádrže ve střední Evropě vybudované na konci 15. století s biblickým názvem Jordán.

Podél rybníků vede neznačená, ale dobře udržovaná stezka, kterou využívají především zemědělci a správci rybníků.
V rybnících hospodaří táborská místní organizace Českého rybářského svazu. Některé jsou v jejím majetku, některé má v pronájmu (Podedvorný, Velký, Mlynářka). Největší z vodních ploch, rybník Velký, má rozlohu přesahující tři hektary. Rybníky jsou vyhledávaným cílem vodního ptactva, na některých z nich mají ptáci vybudovanou rybáři budky a hnízdiště. Jinak se tady s turisty nepotkáte a užijete si klidu jihočeského venkova – kombinace rybníků, lesů, polí a luk.
A to nejpodstatnější na závěr. Podle pověsti je v Podedvorném rybníku pochován zvon pocházející z bývalé místní tvrze. Je ulit z té nejkvalitnější zvonoviny, jsou na něm citáty z bible a jeho zvuk je andělský. Za staletí se ho nepodařilo nikomu ze dna rybníka vyzvednout, ani na okamžik spatřit. Jeho čas nadejde, až nastane Soudný den. Voda se rozestoupí, zvon vyletí nad krajinu a jásavě přivítá čas, kdy nehodní odejdou na věčné trápení, zatímco vyvolení na věčnou blaženost.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář