logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Půvabný podzim na Helu

Datum: 25.10.2018

Hel-12a Hel-4a Hel-7a Hel-11a

Helská kosa na severu země je především v létě s desítkami tisíc návštěvníků turistickým centrem Polska. Lidé se přijíždějí vykoupat v Baltském moři, projet se na některém z plavidel nebo si jen užívat letního odpočinku. Tato popularita vedla k výraznému rozvoji infrastruktury na celém území poloostrova, nejvýrazněji je to patrné u bývalé rybářské vesnice Hel na špičce kosy, která je jejím centrem. V uplynulých letech zde vznikla řada apartmánových komplexů různé úrovni architektonické vydařenosti i cenové přijatelnosti. Kdo se chce davům turistů vyhnout a přesto navštívit unikátní místo v Gdaňském zálivu omývané vodami Baltského moře, může sem vyrazit třeba na začátku podzimu, kdy je počasí v oblasti ještě přívětivé a okolní příroda mimořádně působivá.

Z Ostravy se dá na Hel dojet díky nově vybudované síti dálnic v Polsku za sedm, z Brna za devět, z Prahy za deset hodin. Poloostrov je dlouhý více než 30 kilometrů, ubytovat se můžete na jeho začátku ve městě Wladislawovo, nebo v některém z menších městeček po cestě na špičku kosy a její středisko v podobě bývalé rybářské osady Hel, kde je infrastruktura pro turistický ruch nejrozvinutější. Podél silnice vede celým poloostrovem železnici.

Hel měl v minulosti velký strategický význam pro vojenské účely. Ten je již z velké části minulostí, přesto na jeho stopy narážíme v lese za městem v podobě bývalých bunkrů, dělostřeleckých baterií, strategických objektů a dalších budov na každém kroku. Právě Hel byl místem, kde se polská armáda při Hitlerově invazi do země bránila nejdéle – 32 dnů. Na konci války se německá armáda, která zde měla základnu pro výcvik posádek ponorek, na Helu vzdala až dva dny po kapitulaci Německa.

Ve městě v současnosti žijí zhruba čtyři tisíce obyvatel, centrem je Ulice Wiejska s řadou restaurací, kaváren často vybudovaných v tradičních zachovalých rybářských domcích. Rybářská osada Hel existovala již na konci dvanáctého století, ale kvůli erozi byla do současného místa přesunuta až v patnáctém století. Zachovalé bývalé rybářské domky pocházejí většinou z devatenáctého století. Restaurace v nich mají styl a nesou si v sobě až na několik nepodařených výjimek často atmosféru bývalých časů.
Ve městě je také gotický kostel ze 14. století. V něm se v současnosti nachází muzeum místního rybářství. Kousek od městečka můžete vystoupat na Helský maják z roku 1942, z nějž je krásný výhled na celý pololostrov i Trojměstí (Gdaňsk- Gdynia – Sopoty) na druhé straně Gdaňského zálivu.
Za návštěvu stojí určitě přístav s  řadou kaváren, hospůdek a stánků, kde se prodávají suvenýry nebo tradiční helské výrobky. Využít můžete také nabídky na projížďku na některé z lodí. Mezi Gdaňskem a Hele funguje pravidelná lodní tramvaj.
Ve městě se kromě řady volně přístupných vojenských objektů v jeho okolí nachází také Muzeum obrany pobřeží.

Největší turistickou atrakcí je kromě krásných pláží také Fokárium (www.fokarium.com). Záchranná stanice pro zraněné nebo nemocné tuleně (polsky foka) není zoologickou zahradou, ani výletním pavilonem, ale veřejnosti přístupným výzkumným pracovištěm Gdaňské univerzity. Především v době krmení přiláká areál stovky návštěvníků. Chcete-li si užít trochu klidu při pozorování ladných zvířat ve vodě, zajděte do Fokária ráno (otevřeno je od 9:30), nebo později večer.

Městečko je ze tří stran obklopené mořem.  Nejudržovanější, ale také nejnavštěvovanější pláž leží na samé špičce poloostrova. Na protější straně poloostrova než městečko (zhruba kilometr a půl chůze typickým borovicovým lesem) najdete méně vyhledávanou pláž s písečnými dunami a útesy, kde se vám otevře výhled na celé Baltské moře. Četné jsou také památky vojenské aktivity v oblasti.

Neváhejte. Vyražte na podzim na Hel.

Napsat komentář