logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Průvodce zodpovědným cestováním po Barmě

Datum: 04.11.2019

robert-collins-513140-unsplash

Pokud jste se rozhodli pro dovolenou v Barmě, určitě tam budete chtít navštívit úžasné chrámy a nebo podniknout nějaký trip zdejší nádhernou krajinou. Barma je ale specifická země, kde je opravdu důležité si cestu odpovědně naplánovat, takže jestli tam chcete zamířit, přečtěte si následujících pár tipů.

Proč je důležité cestovat po Barmě zodpovědně

Pokud nejste příliš obeznámeni s historií Barmy, možná se budete divit všemu tomu povyku ohledně zodpovědného cestování po této zemi. Raději nebudeme příliš zabíhat do detailů, ale je potřeba si připomenout aspoň pár základních faktů z nedávné historie, na kterou zrovna nejsou místní lidé moc hrdí. Od šedesátých let minulého století do roku 2010 byla národní vláda tvořena tamním vojenským režimem, o němž je známo, že se dopouštěl mnoha humanitárních deliktů. Některé z nich byly přímo spojeny s cestovním ruchem, s řadou turistických projektů, jako jsou například resorty a hotely, o kterých se ví, že byly postaveny za nestandardních podmínek a pomocí otrocké práce. Po mnoho let tyto skutečnosti znamenaly bojkot cestovního ruchu v zemi. Nyní je Barma na cestě stát se úplnou demokracií. Vláda se snaží cestovní ruch podpořit a propagovat, ale za předpokladu, že se turisté budou v chovat zodpovědně. Jaké jsou předpoklady, aby vaše dovolená nebo turistické toulky byly zodpovědné?

Zvolte si dobrou cestovní kancelář

Při plánování vaší cesty bude jedním z prvních rozhodnutí, zda budete cestovat samostatně nebo se specializovaným tour operátorem. Pokud si vyberete tu druhou variantu, je skutečně důležité pečlivě vybrat správnou cestovní agenturu. Nejlépe takovou, která pracuje přímo s barmskými komunitami, protože to v praxi znamená, že peníze, které utratíte na vaší cestě v této destinaci, pomůžou více místním lidem než přímo vládě. Navíc tyto cestovní kanceláře přímo zajistí, aby jejich zážitkové balíčky v žádném případě nepoškozovaly místní komunity.

Použijte místní služby

Dalším krokem je snaha o využívání služeb místních firem v co největším rozsahu. Opravdu velkým problémem v Barmě je chudoba, takže je třeba si uvědomit pár věcí. Za prvé, na rozdíl od některých jiných asijských zemí, Barma rozhodně není místem, kde bychom s místními obchodníky měli smlouvat o ceny zboží a služeb. Výsledkem by mohlo být, že lidé, kteří se snaží nabízet zboží a služby, svou cenu sníží tak, že z obchodu nebudou mít vůbec nic. Za druhé, je dobré své možné nákupy rozložit mezi více obchodníků. Například, pokud zůstanete na jednom místě několik dní, nakupujte jídlo z různých stánků, protože to pomůže “sdílet bohatství“. Totéž platí, když si najímáte místní průvodce, řidiče apod.

Spropitné

V Barmě není spropitné obvyklé. To znamená, že pokud chcete dát nějaké peníze navíc, je to obvykle ve formě “daru“. Protože se tyto dary často přímo nepožadují, stojí za to se seznámit s takovými situacemi, ve kterých je darování vhodné. Patří mezi ně, pokud vás někdo místní provede jejich vesničkou nebo pokud někdo odemkne chrám, abyste mohli na prohlídku. Stojí za to, dát nějaké drobné, protože pomáhají místnímu hospodářství.

Buďte citliví

Měli byste také dbát na slušnost při setkání s místními lidmi. Rozhodně je nebrat jako součást turistických zajímavostí a nestresovat je. Je třeba se také vyhnout rozhovorům ohledně vojenského režimu, to je pořád v Myanmaru, jak se této zemi také říká, citlivé téma. –r–

Napsat komentář