logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Proti proudu Červíku beskydskými bučinami až k Čertovu mlýnu

Datum: 29.08.2018

Staré-Hamry-Čertův-mlýn-8

Potok Červík, který tvoří jeden z přítoků největšího vodního díla v Beskydech, údolní nádrže Šance, nás bude provázet při cestě z nového centra Starých Hamrů do hlubokých horských lesů. Nový střed obce v osadě Samčanka vznikl právě v důsledku budování přehrady v šedesátých letech minulého století, která původní centrum zatopila. Obec s více než pěti sty trvale bydlícími obyvateli se skládá z 55 osad na katastru 85 kilometrů čtverečních.

Žlutá turistická značka vede na začátku kolem čistírny odpadních vod provozované společností SmVaK Ostrava proti proudu Červíku. Hned naproti čistírně je vybudován zajímavý splav. Zhruba po dvou kilometrech dorazíme k úpravně vody, která ošetřenou vodou z Červíku zásobuje níže ležící části obce. Od úpravny směřuje turistická cesta příkřeji do kopce a mimo lesní silničku. V některých místech půjdeme přímo korytem potoka, budeme překonávat popadané a tlející stromy stejně jako mohutné balvany. Je třeba být vzhledem k vlhkosti opatrný, riziko uklouznutí je poměrně velké. Mírně náročnější stoupání do kopce bohatě vynahradí kouzelný pocit poklidně plynoucího času v beskydském bukovém pralese a křišťálově čistá voda horského potůčku, která si dere cestu úzkým a strmým údolím přes kameny. Na příliš turistů tu nenarazíte. Jde o výlet pro milovníky klidu. Cestu není možné absolvovat s kočárkem, kolo bude nutné poměrně velkou část cesty korytem přenášet. Budeme pokračovat nad pramen Červíku a dojdeme na rozcestí Kladnatá. Kolem něj se nachází několik studánek.

Odsud budeme pokračovat tři a půl kilometru až k nově zrekonstruovanému Horskému hotelu Martiňák. Při cestě se nám otevřou působivé výhledy na masiv Smrku a dále v pozadí také Lysé hory a Travného. Z Martiňáku je krásný výhled na hřeben Vsetínských Beskyd, o jehož přechodu jsme psali třeba zde. Od hotelu je možné pokračovat po červené turistické značce směrem na turisticky vyhledávaný hřeben Radhoště a Pusteven. Pro milovníky klidnější turistiky je vhodnější pokračovat vzhůru do kopce po zelené značce k Čertovu mlýnu. Národní přírodní rezervace Kněhyně – Čertův mlýn patří k vůbec nejcennějším a nejpřísněji chráněným lokalitám v Beskydech vůbec. Například proto, že jde místo s populací přísně chráněného tetřeva hlušce. Nebo trvalým výskytem vlka a rysa. Lokalita je i svou atmosférou jedinečná. Více informací o místě najdete zde. Ve vrcholových partiích jsou dominantní buky, horské smrky a jedle. V lokalitě je také velké množství skalních útvarů různých typů. Pohybovat se je možné pouze po značených cestách, například na vrchol Kněhyně je kvůli ochraně populace tetřeva vstup zakázán.

Z Čertova mlýna je možné pokračovat buď na Pustevny a Radhošť a dolů do Trojanovic, nebo do Frenštátu. Sejít je možné také do Rožnova nebo některou z Bečev, případně do Kunčic pod Ondřejníkem, kam se v našem putování vypravíme příště.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář