logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Prohlédněte si v únoru Sloupsko-šosůvské jeskyně za svitu baterek

Datum: 07.02.2020

Sloupsko-Šošůvské_jeskyně

Během února probíhají ve Sloupsko-šošůvských jeskyních Zimní prohlídky. Návštěvníci si mohou prohlédnout prostory šošůvské části jeskyní a vybrat si ze dvou možností: prohlídku šošůvské části jeskyní při světle baterek, anebo si rezervovat zážitkovou prohlídku “Po stopách Nagela”. Novinkou posledních let je přemostění Stupňovité propasti, kde se návštěvníkům otevřel zcela netradiční pohled.

Jeskyně se nacházejí na jižním okraji městečka Sloup v Sloupském údolí (počátek Suchého žlebu). Patří do systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v České republice. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech.

Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby. V zimním období (do 31. března) si lze prohlédnout vybrané partie Sloupsko-šošůvských jeskyní v příjemné teplotě 8°.

Na výběr máte komentovanou prohlídku šošůvské části při svitu baterek (zimní okruh) anebo tříhodinovou adrenalinovou trasu do spodního patra jeskyně Po stopách Nagela. Obě trasy je v únoru nutné rezerovat předem.

Prohlídková trasa vede kolem Kolmé propasti do prostor objevených prof. Karlem Absolonem v roce 1900. Klenotem těchto partií a celých Sloupsko – šošůvských jeskyní je Nagelova propast. Objevil ji ze spodních pater již roku 1748 matematik J. A. Nagel. V současné době je zpřístupněna dvěma můstky.

Otevřeno je po předchozí dohodě denně kromě pondělí, prohlídky probíhají v časech 10:00, 12:00 a 13:00 hodin.

Zdroj: Kudyznudy.cz

Napsat komentář