logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Přivítejte jaro ve Středočeském kraji

Datum: 27.03.2019

Brdy_www.frantisekortmann.eu

Příroda se už probouzí po vydatné zimě. K jarním měsícům neodmyslitelně patří svátky, zvyky a veselice, které lze prožít ve Středočeském kraji. Vítání jara, vynášení Morany a atmosféru pravých staročeských Velikonoc nabízí návštěvníkům středočeské skanzeny, hrady a zámky. Jaro lze přivítat také vycházkou do přírody na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v Brdech. Pokochat se kobercem z bledulí je možné třeba na Loučensku. Své zahrádky zase můžete obohatit květinami z veletrhu Zemědělec v Lysé nad Labem.

Zvyky našich předků bude tradičně připomínat od 23. března výstava Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem. Uvidíte veškeré jarní obyčeje, od velikonočních zvyků, přes připomínku svatovojtěšské poutě až po máje a květnové mariánské svátky. Chybět nebudou ukázky pletení pomlázek, barvení kraslic a příprava typických jarních pokrmů. Už při jarní výstavě jsou ve skanzenu zpřístupněny všechny stálé expozice v komorách, špýcharech, ve velké stodole i ve staré škole. Vítání jara si 20. března ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře, užijí hlavně děti. Připraveny budou kreativní dílničky. Společnými silami děti vystrojí Mařenu a Mařeňáka, na programu budou drobné hry a v odpoledních hodinách také průvod, který zimu vynese z Kutné Hory a přivítá v ní jaro. Na začátku dubna se pak k vítání jara přidají také v Mělníku a v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, kde se bude konat tradiční vynášení symbolu zimy, Morany.

Ve skryté lokalitě s názvem Čtvrtě na Loučeňsku právě rozkvetly bledule. Čtvrtě se rozkládají na úbočí terénního zlomu, ze kterého v rozeklané rokli vytéká řada pramenů. Ty potom napájejí Bahna, což je řada mokřadů s výskytem vzácných rostlin. Kromě bledulí tady na jaře objevíte stráně rozkvetlé i tisíci květy podléštěk, sasanek, dymnivek, orsejů, fialek a petrklíčů. Jarní rostliny zkrášlí také přírodní rezervaci Mýto. Při procházce rozkvetlým lužním lesem podél Rokytky můžete obdivovat koberce rozkvetlých sasanek a dymnivek. Bledulkovými koberci se lze kochat i na pomezí Středočeského kraje a Vysočiny nedaleko Zbýšova v přírodní rezervaci Velká a Malá Olšina.

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 20. do 24. března také na výstavišti v Lysé nad Labem. Koná se tam již padesáté pokračování největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události – Veletrh Zemědělec. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku. Vystavené rostlinky si lze i zakoupit a zvelebit si s nimi svou zahradu.

„Jaro je roční období, které symbolizuje nový začátek. Tak proč nezačít letošní jaro objevovat krásu středních Čech. Jarní program je opět nabitý a nabízí vyžití opravdu pro každého. Po návštěvě oslav jara je možné vyrazit na procházku, koncert, výstavu, zasportovat si nebo poznávat historické památky, kterých je ve středních Čechách nespočet. Jarní atmosféra, umocněná rozkvétajícími květinami a zvuky přírody, dodává všem místům to pravé kouzlo, které uchvátí nejen zamilované páry, ale i děti, které si běhání v přírodě na jarním vzduchu užívají,“ říká Marek Černoch, pověřený řízením Středočeské centrály cestovního ruchu.

Středočeský kraj nabízí možnost spojit oslavy jara i s relaxačními pobyty či aktivní dovolenou. Pro nadšené cyklisty nabízí střední Čechy stovky kilometrů cyklostezek. Mezi nejoblíbenější patří ty v bývalém vojenském prostoru Brdy, kde je nedotčená příroda.

Napsat komentář