logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Přírodní krásy Kalifornie

Datum: 23.06.2020

lupa-Kalifornie

Kulturní kořeny Kalifornie vycházejí z Mexika, Španělska a Asie. Španělé ji objevili již v 16. století. Se svou rozlohou 423 970 km² a 40 miliony obyvateli je nejlidnatějším státem Unie a třetím největším státem USA. Hlavním městem není LA, ale poklidné Sacramento. Kalifornie patří k nejbohatším státům USA. K tomu velkou měrou přispívá Silicon Valley, centrum elektronického průmyslu, a silná pozice filmové a hudební branže v Los Angeles a okolí. My jsme se do tohoto krásného a velmi dynamického státu vydali loni v květnu a s našimi zážitky se s vámi podělíme.

Sentinel je nejstarším stromem v národním parku Sequoia

Naše první cesta vedla za úchvatnou přírodou do kalifornských parků – Národního parku Sequoia, Kings Canyon a Yosemitů. Výhodným startovacím místem je město Bakersfield, vzdálené zhruba dvě až tři hodiny severně od mezinárodního letiště v Los Angeles. I když byla loňská zima mimořádně tuhá, byl národní park Sequoia o kterém jsme psali již dříve, již pro turisty otevřený v úseku Generals Highway.

Už cestou z LA do Bakersfieldu je možné poznávat Kalifornii, mimo jiné také jako významnou zemědělskou oblast, cesty jsou lemovány stromy s citrusy, jablky, mandlemi, ořechy, olivami, meruňkami či pistáciemi v dlouhých řadách a sklizeň jahod byla zrovna v plném proudu.

Další cesta vedla do Yosemitského národního parku. Ten byl vyhlášen ve stejný rok jako park Sequoia a ročně ho navštíví více než 3,5 milionu turistů. Přestože je rozlohou dvakrát větší, běžní turisté se zaměří pouze na 18 km² Yosemitského údolí podél řeky Merced. Kolem ní se rozkládají skaliska, nejznámější El Capitan (obrázek), naproti Cathedral Rocks a na úplném konci údolí Half Dome se zvláštně rozpůleným tvarem.

Už kilometr od Nevěstina závoje vnímáte sílu tohoto vodopádu a zvýšenou vlhkost v ovzduší

Ze skalních útvarů padá do údolí voda, zejména při tání sněhu, v podobě úžasných burácejících vodopádů, nejvyšších v Severní Americe. Yosemitský vodopád je tvořen Horním 425 m a Dolním 98 m vodopádem, mezi nimiž je série kaskád, společně měří 739 m! Dechberoucí výhled na západní část údolí je z vyhlídky za tunelem (Tunnel View ve směru od Wawony).

Velkolepost Yosemitů na vás dýchne hned při příjezdu

Park má co nabídnout po celý rok, v zimě lyžařské areály, v létě kempy, cyklostezky, lezecké stěny, několik nenáročných lesních tras v údolí na procházky s návštěvou vesnice a centra pro návštěvníky i řadu trailů a výšlapů do okolních skalisek různé obtížnosti (nejznámější je John Muir Trail).

Yosemitské údolí tvoří řeka Merced lemovaná žulovými skalními útvary. Nachází se tu i horská jezera a místa, která byla tvarována ledovci

V letním období je možné se přes Yosemity dostat směrem na východ až k jezeru Mono. Bohužel v květnu loňského roku byla silnice č. 120 (Tioga Road) stále ještě uzavřena kvůli sněhu a le­du. Ale cesta na západ přes Stanislaus National Forest byla taky plná přírodních krás.

Cesta z Yosemitů ukazuje rozmanitost místní přírody i plochy zasažené požáry v minulých letech.

Dalším naším cílem bylo jezero Tahoe. To bylo nejchladnějším místem našeho tripu po Kalifornii. Leží totiž ve výšce téměř dvou kilometrů a i v květnu zde byla teplota jen těsně nad nulou. Jezero je se svou hloubkou až 500 metrů druhým nejhlubším jezerem v USA a díky své délce až 22 mil je největším horským jezerem v Severní Americe. Především je ale významnou zásobárnou čisté pitné vody, která se plní při tání sněhu v horách. I když u jezera byly silnice sjízdné, v okolních lesích byly i dvoumetrové závěje sněhu.

V květnu se teplota v Lake Tahoe pohybovala pořád jen těsně nad nulou.

Naše návštěva Lake Tahoe byla mimo sezónu jak zimní, tak i letní, takže tady bylo liduprázdno. Tomu odpovídalo také ubytování, kde čtyřhvězdičkový hotel Hard Rock Cafe s úžasným výhledem v nevadské části jezera stál v přepočtu necelé dva tisíce za noc. Cesta vedoucí okolo jezera patří mezi národní Scenic Byway, nabízí pohled na šedomodrou hladinu, přes lesy ošlehané větrem na horské masivy v pozadí. Je to známé letovisko plné chat, atraktivní místo pro zimní a vodní sporty, turistiku a zábavu v kasinech.

Nádherná vyhlídka z 15. patra Hard Rock Cafe z Lake Tahoe

Půl hodiny od jezera Tahoe je Carson City – hlavní město Nevady. Cesta je zkrášlená nádherným panoramatem vrcholků zasněžených hor.

Cesta z jezera Tahoe do hlavního města Nevady, ležící půl hodiny autem, je úžasným zážitkem

Hlavní město Nevady – Carson City je velmi malé, žije v něm zhruba 50 tisíc obyvatel. Nejmenší americké hlavní město je Montpelier ve Vermontu s necelými 10 tisíci obyvateli. Jeho tři nejvýznamnější budovy jsou budova Kapitolu lemovaná parkem, budova Senátu státu Nevada a nejstarší hotel The Fox Brew Pubs (foto níže), který je hned vedle starého města, což je vlastně jen ulička s několika starými, leč zachovalými budovami s kavárnami a obchody a kulturním centrem.

Nejstarší hotel v Nevadě

Jezero Mono je nejlépe dostupné přímo horskou cestou z Yossemitů. Bohužel v květnu je horská cesta stále ještě zasněžená. Proto se na toto slané jezero s rozlohou necelých 200 kilometrů čtverečních vydáváme z jezera Tahoe. V jezeře a v jeho okolí žije spousta rozmanitých druhů živočichů, o některých z nich vědci hovoří jako o extremofilech, kteří ­přežijí i ve velmi nehostinném prostředí. Hustota hmyzu, hlavně motýlů, byla při cestě k jezeru tak veliká, že jsme byli nuceni jet po silnici padesátikilometrovou rychlostí, abychom umožnili motýlům nenarážet do čelního skla našeho auta.

Mono Lake

Od jezera Tahoe se sem dostanete asi za dvě hodiny. Pokud budete k jezeru cestovat v letním období, je daleko jednodušší sem projet z Yosemitského národního parku po silnici č. 120 nebo severněji po silnici č. 108.

Joshua Tree

Joshua Tree je národní park ležící na jihu Kalifornie 150 km od mexických hranic. Tomuto parku dominuje strom Joshua Tree, od kterého nese svůj název. Takto tento strom v 19. století pojmenovali Mormoni. Unikátní tvar jim připomínal biblický příběh, ve kterém se Joshua (Jozue) natahuje holýma rukama k nebesům. Český název je juka krátkolistá (latinsky Yucca brevifolia). Celý park má rozlohu přes tři tisíce kilometrů čtverečních. V porovnání s ostatními národními parky je malý, proto zde určitě stačí strávit jen jeden den. Tábořit se tu však také dá (hned na několika místech). Nejvyšším bodem parku je Keys View (1 581 m n. m.) v jeho jižní části. Vyhlídka nabízí pohledy do údolí a na okolní vyšší hřebeny San Bernardino.

Joshua Tree

Red Rock Canyon v Kalifornii. Schválně píšu, že se jedná o Kalifornii, protože stejnojmenný název pro národní park, ležící poblíž Las Vegas, má i Nevada. Ten kalifornský je však podstatně menší.

Red Rock Canyon v Kalifornii

Z Los Angeles sem dojedete za dvě až tři hodiny a pomalá procházka parkem vám nezabere více než další dvě hodiny, pokud se tedy soustředíte na to nejbližší okolí kolem návštěvnického centra, které nabízí ty nejúchvatnější pohledy. Kdysi tato oblast patřila indiánům z kmene Kawaiisu. Nejbližší město je Mojave vzdálené 40 km, kde se můžete kromě McDonald’s občerstvit ještě v dalších dvou fastfoodech. Místo je oblíbené pro pořádání různých pikniků s osobitou atmosférou okolí.

Údolí smrti

Další místo, kde se musíte podívat je Údolí smrti. Je oblast s opravdu vražedným podnebím. V létě se tady teplota vyhoupne nad 50 st C s naprostým minimem srážek. Leží na hranici Kalifornie a Nevady. Národní park Death Valley má rozlohu 13 648 km2. Pro představu je to o kousek víc, než má Středočeský kraj s Prahou dohromady. Nejvyšším bodem národního parku Death Valley je 3 368 metrů vysoká hora Telescope Peak. Nejnižší bod je naopak Badwater Basin ležící 85 metrů pod úrovní moře. Národní park je veřejnosti přístupný celoročně, nicméně v létě sem jezdit moc nedporučujeme. Z Los Angeles je to necelých 500 km. Přímo v NP Death Valley hotely nejsou, ideální je ubytovat se v Las Vegas, vzdáleném zhruba 200 km.

Los Angeles

Při poznávání Kalifornie jsme půjčeným chryslerem ujeli přes čtyři tisíce kilometrů. Kromě úžasných národních parků jsme navštívili také slavné Silicon Valley, Sacramento i San Francisco, o kterých jsme psali už dříve. Měli jsme štěstí a na příliš velké zácpy jsme nenarazili ani v samotném Los Angeles, které je známé hustou dopravou. Jelikož jsme po Kalifornii cestovali s manželkou ve dvou, mohli jsme využívat tzv. carpool, což je levý pruh vyhrazený pro automobily, ve kterých cestují minimálně dvě osoby. Obvykle bývá rychlejší než jízdní pruhy vpravo. Na silnicích se často objevují značky “Minor crash, don’t stop” nabádající řidiče, aby při menších ‘ťukancích’ nezastavovali a nebrzdili tak velmi hustou dopravu. Rychlost je na dálnicích téměř konstantní a to ve všech pruzích, zhruba 10 mil za hodinu navíc přes povolený limit. Při vjíždění na dálnici musíte v co nejkratším čase nabrat potřebnou rychlost, abyste provoz zbytečně nebrzdili. Také proto mají Američané rádi auta s velkými a silnými motory.

Na závěr ještě pár obrázků ze samotného Los Angeles

Griffithova observatoř je nejklidnějším místem celého Los Angeles. Nachází se v západním Hollywoodu a kromě úchvatného promítání filmu s titulkem „Centered at the Universe“ jsme se mohli kochat nádherným výhledem na celé město.

Hollywood je tou nejznámější čtvrtí Los Angeles a samotné jméno je synonymem amerického filmu. Ačkoli je dnes většina filmového průmyslu rozmístěna v okolních oblastech jako jsou Burbank a Westside, podpůrné a technické služby (jako filmový střih, filmové efekty, postprodukce, osvětlovači) zůstávají v Hollywoodu. Hlavní centrum čtvrti tvoří ulice Hollywood Boulevard a Sunset Boulevard. Ta druhá je dlouhá 35 km a táhne se přes Beverly Hills až k pobřeží Pacifiku.

Koncertní hala Walta Disneyho (LA Phill) pojme 2 265 lidí na sezení a je domovem LA filharmonického orchestru. Otevřena byla v roce 2003 a její venkovní i vnitřní prostory jsou volně otevřeny veřejnosti. Venkovní terasy mají zahrady i fontány.

Centrum (Downtown) působí spíše klidnějším dojmem ve srovnání s New Yorkem. Je zde také možnost poměrně levného parkování s cenou do 15 dolarů za den poblíž Walt Disney Concert Hall. Můžete si pak celé centrum projít pěšky nebo využít místní hromadnou dopravu.

Napsat komentář