logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Posvátný mystický kráter na estonské Saaremě

Datum: 12.12.2018

Kaali-4

Uprostřed největšího estonského ostrova Saaremaa leží poblíž hlavní silnice do centra Kuressaare lokalita, kam v pradávné historii dopadl velký meteorit, a zanechal za sebou několik kráterů. Největší z nich u vesničky Kaali má průměr 110 metrů a uprostřed něho leží jezírko. Okolo něj do vzdálenosti zhruba jednoho kilometru vytvořil meteorit dalších osm menších kráterů s průměry 10-40 metrů s hloubkou od jednoho do čtyř metrů. Hloubka největšího kráteru je šestnáct metrů.

Jezero a jeho okolí je také místem archeologických nálezů, protože bylo v předkřesťanských dobách posvátným místem. Co padá z nebe je posvátné, proto lidé v době bronzové postavili kolem jezera ochrannou zeď s délkou 470 metrů, výškou dva metry a šířkou 2,5metru. Pozůstatky opevněného osídlení nalezené archeology pocházejí ze sedmého až pátého století před Kristem. Místo bylo pravděpodobně také obětištěm.
Hloubka jezera se v jednotlivých ročních obdobích výrazně liší podle intenzity deště.
Místo je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí ostrova a jednou z nejvýznamnějších přírodních památek Estonska vůbec. Vede k němu z parkoviště naučná stezkou, po které je možné obejít jezero dokola, ale také sejít až k vodní hladině.

Napsat komentář