logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Pohanský bůh Radegast a Pustevny

Datum: 31.05.2019

IMG_4173 IMG_4186 IMG_4054 IMG_4035 IMG_4277 IMG_4104 IMG_4208 IMG_4228

Radegast je bůh pohostinnosti, plodnosti i úrody a hora Radhošť s ním je úzce spojená. Tento bůh míval podle pověstí na této hoře sídlo a poutníci mu zde přinášeli dary. Koncem jara na něm slavili Slované letní slunovrat, zapálili zde o nocích vatry, lidé tančili a radovali se.

Jak se k hoře Radhošť dostat?

Můžete zaparkovat buď na centrálním parkovišti na Pustevnách nebo v Trojanovicích a vyjet lanovkou na horní stanici. Ta je nově postavená, převažují přírodní stavební materiály – kámen, dřevo, sklo a vše se skloubí s přírodou… Uvnitř najdete moderní restauraci, obchůdek se suvenýry.

Odtud se vydáte po modré západním směrem přes vrchol Radegast a kolem sochy pohanského boha úrody Radegasta, která se stala symbolem zdejšího kraje i nošovického pivovaru, budete pokračovat až na samý vrchol Radhošť. Cesta je po hřebenovce a zvládnou ji i malé děti. Z Rožnova pod Radhoštěm je trasa po červené turistické značce, je 7 km dlouhá a je náročnější než ta z Pusteven.

Radhošť se nachází v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, je 1129 m.n.m. a jsou z něho krásné výhledy na celé Beskydy, Jeseníky, Valašsko a v dobrém počasí můžete vidět i Malou a Velkou Fatru.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

Již v roce 1881 bylo navrženo postavit na vrcholu Radhoště kapličku. Realizace byla ale zdlouhavá a až 5. 7. 1896 byla vysvěcena. Kaplička je nejvýše položený kostel v České republice. V období svátků Cyrila a Metoděje se zde každoročně konají poutě a každou sobotu se zde v měsících červenec až do poloviny září slouží mše. V sousedství kaple je taky sousoší věrozvěstů a taky televizní vysílač.

Chodníček pro chůzi bosou nohou

Horský hotel Radegast na vrcholu Radhošť, kousek od kaple sv. Cyrila a Metoděje, připravil pro návštěvníky smyslový zážitek v podobě chodníčku z různých povrchů – bosou nožkou můžete vyzkoušet chůzi po kamínkách, dřevěných kládách a tím si protáhnete vaše zádové svaly. Chůze bosou nohou je vlastně akupresurní masáží a stimuluje různé orgány.

Půjčovny koloběžek a elektrokol

Pokud chcete zvládnout o víkendu delší trasy než jen po hřebenovce, můžete si na Pustevnách zapůjčit jak elektrokoloběžky, tak horská elektrokola, která si můžete dobít u nabíjecí stanice v blízkosti horní stanice lanovky.

Jurkovičovy stavby

Libušín a Maměnka jsou stavby, které jsou dominantou Pusteven, a zná je snad každý. Slavnostně byly otevřeny v roce 1899. Obzvláště o Libušínu se v poslední době hodně píše a mluví. Způsobil to rozsáhlý požár 3. března 2014. Následně se strhla vlna solidárnosti a vznikla sbírka na obnovu budovy. V roce 2016 započala rekonstrukce a v druhé polovině roku 2019 by měla být dokončena.

Dřevěná stezka

Jedná se o novou naučně-zábavnou stezku „Pustevenská ZOO“, která je dlouhá 1,5 km, je nenáročná a užijí si ji rodiče i s menšími dětmi. Na různých místech jsou umístěné dřevěné sochy zvířat v životní velikosti a u nich jsou umístěné informační tabule se zajímavostmi o daných zvířatech. Touto stezkou se děti seznámí se zvířátky, které žijí v okolí Pusteven.

Stezka Valaška

Nedávno postavená vyhlídková stezka Valaška se nachází asi 250 metrů od horní stanice, směrem k vrcholu Tanečnica. Ve výšce 22 metrů končí věží s prosklenou vyhlídkou, ze které jsou nádherné výhledy do okolí. Na věž vás dovede 600 metrů dlouhý chodník, který vede mezi stromy. Po cestě se dozvíte spoustu zajímavostí o Beskydech a okolí. Podél dřevěné stezky vede taky 150 metrů dlouhý lanový chodník, který je originální tím, že jiný nikde jinde v České republice nenajdete.

TIP: 1. – 2. června se vydejte s dětmi na Pustevny a oslavte s nimi Den dětí třeba na akci Stezky Valašky https://stezkavalaska.cz/

Napsat komentář