logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Podzimní půvab Bohdanečských rybníků

Datum: 10.11.2018

Bohdanečský-rybník-4a Bohdanečský-rybník-5a

V blízkosti Lázní Bohdaneč na Pardubicku se nachází unikátní Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník. Ta stojí i na podzim za návštěvu, stejně jako samotné městečko, jehož dominantou jsou samozřejmě místní lázně, které nesou stopy práce slavného architekta Josefa Gočára.
První zmínky o rybníku sahají až do přelomu 15. a 16. století. V 16. století došlo následně na Pardubicku k významnému rozvoji rybníkářství. Dokončením Opatovického kanálu s délkou přes 30 kilometrů vznikla soustava asi 250 rybníků, jejíž součástí se stal i ten Bohdanečský, který je kanálem napájen. Ten je v současnosti největším z rybníků, které se z doby slávy východočeského rybníkářství dochovaly.  Má rozlohu hladiny 90 hektarů, katastrální výměra činí necelých 160 hektarů.

Od 90. let 20. století proběhlo několik etap revitalizace lokality, aby se vrátila k přírodě blízkým poměrům a byly eliminovány negativní dopady hospodaření v průběhu předlistopadového režimu. Například v letech 2013-2014 vzniklo 15 hektarů mělčiny a laguny, což prospělo pro zlepšení životních podmínek řady vzácných druhů. Během této fáze revitalizace bylo odstraněno také 150 tisíc kubíků sedimentů.


Bohdanečské rybníky jsou významné především jako významná ornitologická lokalita – nejdůležitější v Pardubickém kraji. Ptačí oblast byla vyhlášena v roce 2004 kvůli výskytu, migraci nebo hnízdění vzácných druhů ptáků, jako jsou například bukač velký, bukáček malý, chřástal kropenatý nebo moták pilich. V lokalitě byla zaznamenána přítomnost téměř 180 druhů ptáků z toho téměř 80 druhů zde hnízdí. V létě se na rybník slétá až 300 labutí velkých.

Přírodní rezervace zahrnuje kromě centrálního Bohdanečského rybníka také sousedící menší rybník Matka (s rozlohou sedm hektarů), ale také přilehlé mokřady a rákosiny s řadou chráněných rostlin a živočichů. Při snaze nahlédnout do nitra těchto tajemných míst se doporučuje opatrnost. Zabloudit zde je velmi jednoduché, hledání správné cesty ven o mnoho náročnější.  Rozloha přírodní rezervace je téměř 250 hektarů.
Ačkoliv na podzim není v blízkosti rybníka křik tisíců ptáků tak ohromující jako n jaře nebo v létě a jejich počet je výrazně nižší. Když se vydáte po naučené stezce na Polákův poloostrov, dojdete k nově vybudované ornitologické pozorovatelně, odkud se otevře působivý výhled na rybník, okolní unikátní biotop i hejna létajících, lovících a křičících ptáků. Atmosféra je tady jedinečná.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář