Podél horských bystřin z Úspolky nad Morávkou v Beskydech
Na dnešní výlet za horskými bystřinami vyrazíme z části obce Morávka na Frýdecko-Místecku, která se jmenuje Úspolka. Dá se sem dojet bez problémů autobusem z Ostravy nebo Frýdku-Místku. U začátku turistické trasy je také velké parkoviště, kde můžeme nechat auto. Po cestě nás budou provázet horské bystřiny i krásné výhledy do beskydských údolí i na mohutný masiv hor.
Vydáme se po silničce mezi chatami a chalupami po zelené turistické značce a půjdeme podél horské říčky Skalka. Ta se právě kousek od Úspolky vlévá do Morávky, která o kilometr níže tvoří hlavní přítok do vodního díla Morávka. To slouží jako zdroj surové vody pro Úpravnu vody Vyšní Lhoty a zásobuje část Třinecka, Těšínska a Frýdecko-Místecka. Více o přehradě se dozvíte zde, o úpravně vody jsou informace zde.
Proti proudu Skalky půjdeme zhruba dva a půl kilometru. Dojdeme k rozcestí Úspolka – Horák, kde se do Skalky vlévá z jedné strany říčka Nytrová, z druhé strany Kotelský potok. Můžeme se rozhodnout, proti proudu kterého horského toku se vydáme dál.
Půjdeme-li po zelené proti proudu Nytrové, dojdeme po zhruba čtyřech kilometrech k turistické chatě na Slavíči. Více informací o ní je zde. Jen upozornění, do této tradiční chaty (a jedné z nejstarších v Beskydech) nesmí psi.
Vydáme-li se po žluté proti Kotelskému potoku, turistickou chatu mineme a dojdeme po třech a půl kilometrech na rozcestí Lačnov. Proti proudu všech tří říček narazíme na velký počet studánky, jimiž je masiv Skalky charakteristický. Často s roztomilými názvy, jako je například Nytrovský čůrek. V případě, že jsme zvolili delší trasu k turistické chatě na Slavíči, přijdeme k rozcestí Lačnov po červené turistické značce.
Z Lačnova půjdeme dále po červené a narazíme na místa s úžasnými výhledy na Slezské Beskydy, ale i na slovenské hory. Po zhruba pěti kilometrech z Lačnova u masivu Okrouhlice se před námi otevřou také úžasné výhledy na Moravskoslezské Beskydy. Z Okrouhlice pak budeme sedm kilometrů klesat zpět k Úspolce.
Dnešní výlet měří se své kratší verzi zhruba 19 kilometrů, je středně náročný a vystoupáme zhruba 560 výškových metrů. Když zvolíme delší variantu a budeme chtít navštívit chatu na Slavíči, odkud jsou při pěkném počasí krásné výhledy na Slezské Beskydy, prales Mionší, údolí Lomné nebo hory na Slovensku, cestu si zhruba o dva a půl kilometru prodloužíme a nastoupáme necelých 700 výškových metrů.
Ať zvolíme jakoukoliv z možných variant. Odměnou nám budou krásná místa, kde si horské bystřiny razí cestu přes balvany ostrým údolím. Narazíme také na horské chalupy v romantických místech s krásnými výhledy nejen na masiv Beskyd.
Celá trasa výletu je >zde/a>.