logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Podél horských bystřin nad Morávkou v Beskydech

Datum: 06.06.2018

DSC06394

Na moravskoslezský region udeřilo sucho, které zmírnilo několik deštivých dnů v uplynulém týdnu. Tentokrát přišlo výrazně dříve, než bývá obvyklé. Obvykle si ho spojujeme především s parným létem, jako tomu bylo například před třemi lety. Jedním z důvodů současného stavu je také to, že v zimě nebylo dostatek sněhu. A platí to i pro část Beskyd, kam se vydáme tentokrát – do krajiny horských říček a bystřin nad přehradu Morávka.

Zhruba kilometr po silnici nad nádrží, která slouží jako zdroj pro výrobu pitné vody pro Třinecko a Česko-Těšínsko, dorazíme autem nebo autobusem do horské osady Úspolka. Poznáme ji podle hezky upravené hájovny u silnice a rozlehlého parkoviště, kde můžeme bezplatně nechat auto. Tady může náš výlet začít. Po cestě nás budou provázet horské bystřiny i krásné výhledy do beskydských údolí i na mohutný masiv hor.

Proti horským říčkám na Slavíč

U Úspolky se vlévá horská říčka Skalka do řeky Morávky a tvoří hlavní přítok přehrady o pár set metrů níže. Vydáme se po silničce mezi chatami a chalupami po zelené turistické značce a půjdeme podél horské říčky. Proti proudu Skalky půjdeme zhruba dva a půl kilometru. Dojdeme k rozcestí Úspolka – Horák, kde se do Skalky vlévá z jedné strany říčka Nytrová, z druhé strany Kotelský potok. Můžeme se rozhodnout, proti proudu kterého horského toku se vydáme dál.
Půjdeme-li po zelené proti proudu Nytrové, dojdeme po zhruba čtyřech kilometrech ke Kolářově  chatě na Slavíči. Předtím, než vystoupáme na hřeben, mineme několik chalup v nyní sloužících k rekreaci. Je třeba ocenit současné majitele, kteří jim ve valné většině případů zachovali jejich původní ráz. Prostředí roubenek s protékajícím potůčkem a strmými svahy údolí působí romanticky.


Kolářova chata na Slavíči reprezentuje tradiční beskydskou chatu otevřenou již na počátku třicátých let minulého století. Výhledy z prostoru před chatou na masiv Beskyd nad Horní a Dolní Lomnou jsou úžasné a jsou jedněmi z nejkrásnějších v této části hor vůbec. Při dobrých podmínkách je možné sledovat také panorama Kysuc nebo Malé Fatry. Blíž pod námi nad Lomnou můžeme sledovat rezervaci Mionší.
Jen několik upozornění pro návštěvníky: 1) Do chaty nesmí psi. 2) To, že se v chatě nesvítí, neznamená, že musí být nutně zavřeno. 3) To, že se před vámi obsluha mírně nepohodne, neznamená, že máte odejít. 4) To, že čekáte ve frontě, než je nutné, vás nesmí rozčílit. 5) To, že je držková polévka zahuštěná tak, že ztrácí svou charakteristickou barvu a chuť, neznamená, že ji nemáte platit…Škoda. Úžasné místo, krásné prostředí, ale přístup, který vás odrazuje od toho, abyste se zdrželi déle. Raději si sníte v lese nebo na louce s krásným výhledem na hory vlastní svačinu a čaj.

Kolem studánek

Vydáme-li se na zmiňovaném rozcestí Úspolka – Horák po žluté proti Kotelskému potoku, turistickou chatu mineme a dojdeme po třech a půl kilometrech na rozcestí Lačnov. Proti proudu všech tří říček narazíme na velký počet studánky, jimiž je masiv Skalky charakteristický. Často s roztomilými názvy, jako je například Nytrovský čůrek. V případě, že jsme zvolili delší trasu k turistické chatě na Slavíči, přijdeme k rozcestí Lačnov po červené turistické značce.
Z Lačnova půjdeme dále po červené a narazíme na místa s úžasnými výhledy na Slezské Beskydy, ale i na slovenské hory. Po zhruba pěti kilometrech z Lačnova u masivu Okrouhlice se před námi otevřou Moravskoslezské Beskydy s majestátní Lysou horou, ale i hřebenem Gruně, nebo mohutnými vrcholy Travného a Smrku. Z Okrouhlice pak budeme sedm kilometrů po silničce klesat zpět k Úspolce.
Dnešní výlet měří se své delší verzi zhruba 20 kilometrů, je středně náročný a vystoupáme zhruba 700 výškových metrů.

I Lariska je vděčná za kousek stínu v tom rozpáleném létě.

Napsat komentář