logo-new-3

Portál plný skvělých tipů na výlety doma i v zahraničí

Poděbrady a Nymburk: Historické perly na Labi

Datum: 12.11.2018

Poděbrady-X-6a Poděbrady-X-8a Nymburk-5a

Zatímco Poděbrady si většina Čechů spojuje s králem Jiřím z Poděbrad a místním zámkem, potom Nymburk je nesmazatelně spojen s místním pivovarem a osobou spisovatele Bohumila Hrabala, který zde vyrůstal, což působivě ztvárnil ve významné části svého díla.

Obě historická města jsou ale významná také z hlediska vodohospodářského. Rozhodně stojí za to se k Labi, které jimi protéká, vypravit. O to víc to platí na podzim, kdy vodní tok rámují nádherně zbarvené listnáče odrážející se v hladině.
Dominantou Poděbrad je určitě zámek. Jen pár desítek metrů pod ním teče Labe. Proti proudu řeky je možné se vydat po obou březích – buď po modré turistické, nebo zelené naučné stezce vedoucí spolu s červenou turistickou značkou. Takřka v centru Poděbrad najdeme u řeky několik významných vodohospodářských staveb – malou vodní elektrárnu, zdymadlo a plavební komoru. Vzhledem k tomu, že Labe bylo v centru města v minulosti regulováno, vytváří jeho tok v blízkosti zámku ostrov, z nějž je působivý výhled na centrum města.

O regulaci Labe způsobujícího časté záplavy a podmáčení okolních pozemků bylo v Poděbradech rozhodnuto v roce 1900. Práce byly zahájeny v roce 1903 a jejich součástí bylo vybudování jezu, hydroelektrárny a plavební komory. Architektonický projekt vypracoval místní rodák a pozdější rektor ČVUT Antonín Engel (architekt vodárny v Podolí, budovy ministerstva dopravy nebo generálního stábu). Zdymadlo i elektrárna byly dokončeny v roce 1919. V elektrárně jsou stále v provozu čtyři Francisovy turbíny s celkovým výkonem 1 MW, které byly uvedeny do provozu již v roce 1923. Při návštěvě můžete obdivovat tato působivá a přitom stále funkční stavební díla.

Několik kilometrů dále po proudu Labe dorazíme do Nymburka. Mezi městy je možné přejet autem, ale také jít podél řeky pěšky, nebo dojet na kole. Nymburk je známý díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který ve svých dílech ztvárnil své dospívání v místním pivovaru. Ten funguje dodnes, je pár metrů od řeky a určitě stojí za návštěvu i dnes – třeba i proto, abyste v místní podnikové prodejně koupili několik speciálních lahví Postřižinského piva.

Zatímco v Poděbradech tvoří dominantu města místní zámek, v Nymburku to jsou pseudohistorické hradby z počátku 20. století kolem historické části města, kde stávalo v minulosti opevnění. Pohled od řeky s hradbami a kostelem svatého Jiljí vytváří takřka dokonalou siluetu historického středověkého města s dochovaným systémem opevnění. Zdymadlo na Labi bylo postaveno v letech 1914-1924 podle návrhu architekta Františka Roitha. Výška jezu je 3,5 metru, nachází se zde vodní elektrárna i plavební komora.

Při procházce podél řeky je třeba mít v patrnosti, že lávka pro pěší, která stála několik metrů od historického železobetonového mostu z roku 1912 chráněného jako kulturní památka, byla v minulých měsících stržena. Vstup pro pěší je na 118 metrů dlouhý secesní most s bohatou výzdobou z dílny Františka Roitha zakázán. Je možné využít bezplatný přívoz, nebo pokračovat pár set metrů dál k železničnímu mostu, kde je oddělná část pro chodce. Při procházce podél řeky je na podzim úžasné sledovat odrazy zbarvených stromů do vodní hladiny. Nová lávka pro pěší má být podle informací místních vybudována do dvou let.

Napsat komentář